Turcja

Powierzchnia: 780 000 km2
Ludność: ok 70 mln
Stolica: Ankara
Waluta: nowa lira turecka ( 1 TRL około 1,50 PLN )
Język: turecki ( dominujący ), kurdyjski, arabski
Strefa czasowa: + 1 godzina
Napięcie: 220 V      

           
Turcja jest  jedynym krajem na świecie, który leży na dwóch kontynentach rozdzielonych Morzem Marmara i cieśniną Bosfor.
Brzegi Turcji obmywają cztery morza: Morze Czarne ( z wybrzeżem niezbyt poszarpanym ), Morze Śródziemne ( to słynne turkusowe wybrzeże, którego wody zachowały zachwycającą przejrzystość ), Morze Marmara ( wyznacza granicę między Europą a Azją ), Morze Egejskie ( o najdłuższym i najbardziej poszarpanym wybrzeżu).

Turcja leży w strefie klimatów podzwrotnikowych. Na wybrzeżach jest to klimat morski typu śródziemnomorskiego ( średnia temperatura stycznia od 5 do 10 0 C, lipca od 25 do 30 0 C ). Ciepłe wody mórz Egejskiego i Śródziemnego umożliwiają kąpiel od maja do października.

Temperatury:     IV    V    VI    VII    VIII    IX    X
DZIEŃ                    21   25   30   33    33    31   26
NOC                       11   14   19   22    22    19   14
WODA                   17   20   23   25    25    26   23

Kuchnia turecka jest zdrowa, smaczna i na ogół bardzo urozmaicona. Poza rodzimymi specjałami oferuje także przysmaki greckie, libańskie i irańskie.
Do popularnych dań należą:  zupa z flaków ( işkembe ); yayla çorbasi - zupa z mięty i jogurtu; mercimek çorbasi – zupa z soczewicy; ezogelin – lekko pikantna zupa cytrynowa; börek- są to płaty ciasta przekładane serem ( peynirli )lub siekanym mięsem ( kıyma ); cacık – przystawka na bazie jogurtu, ze startymi świeżymi ogórkami, oliwą z oliwek i czosnkiem; dolma – przypominają wyglądem gołąbki, są to kąski owijane w liści winogron faszerowane ryżem z dodatkiem korzennych przypraw, pinioli i rodzynek; zeytin yaǧlılar – zapiekanka z karczochów, fasoli i bobu; imam bayıldi – połówki bakłażana nadziewane cebulą, pomidorami i ziołami, podawane na zimno. Kebab - podawany jest z pide, słynną turecką pizzą oraz papryką. Wyróżnia się wiele odmian kebabu, lecz najlepszymi są döner – plasterki marynowanego mięsa z rożna;  köfte – pulpeciki z mielonego mięsa wymieszanego z namoczonym w mleku miękiszem bułki, z dodatkiem soli, pieprzu i ziół przyprawowych;  adana – mięso siekane z ziołami, bardzo ostre;  iskender kebab – mięso na ten kebab marynuje się w jogurcie.
Gűveç to rodzaj gulaszu przyrządzanego z kawałków baraniny, wołowiny, kurczaka lub krewetek, duszonych w szczelnie zamkniętym kamionkowym naczyniu; Gözleme – to wielkie placki nadziewane serem, szpinakiem, ziemniakami lub siekanym mięsem;  Simit – mały obwarzanek z sezamem; Poǧaca – to rodzaj kulebiaka, dużego pieroga nadziewanego serem, mięsem, szpinakiem albo ziemniakami lub bez  nadzienia;  Manti – są to tureckie ravioli polane masłem i sosem jogurtowo-czosnkowym albo tylko z topionym masłem i przyprawami posypane miętą,  Baklawa- to słodki deser. Ten wyjątkowy smakołyk z migdałów, orzeszków, które moczone są w miodzie. Często bywają wzbogacone kawałkami suszonych owoców lub daktyli.

Pod względem turystycznym Turcję można podzielić na 2 główne regiony:

  • Riwiera Turecka -  z głównymi kurortami wypoczynkowymi: Alanya, Antalya, Side, Belek, Kemer. Zachwyca szerokimi, złocistymi plażami, bogata ofertą barów, dyskotek, a także sklepów z pamiątkami.
  • Wybrzeże Egejskie -  z głównymi kurortami: Bodrum, Dalaman, Kusadasi, Marmaris, Cesme i Oludeniz. Region ten zachwyca przepięknymi plażami, szeroka ofertą hoteli oraz bogata infrastrukturą atrakcji.

Atrakcje Turcji:
  • Pamukkale – unikalne na skale światową tarasy wapienne zwane „bawełnianą twierdzą”.
  • Efez – najlepiej zachowane starożytne miasto w Turcji z pozostałościami świątyni Hadriana, świątyni Domicjana, łaźni i teatru.
  • Pergamon – kompleks archeologiczny który był wielkim centrum i stolicą imperium.
  • Priene – Milet – Didyma – pozostałości starożytnych miast.
  • Kapadocja – w średniowieczu ważny ośrodek chrześcijaństwa.

Nasi partnerzy: