Słowacja

SŁOWACJA:

Powierzchnia: 48 845 km2

Ludność: 5 407 956 osób

Stolica: Bratysława

Język: słowacki

Waluta: euro

Czas: UTC +1 – zima
UTC +2 – lato

Napięcie: 220 V

Słowacja leży w Europie Środkowej. Jest to jedno z najmniejszych i także najmłodszych państw Europy. Graniczy z Czechami, Polską, Ukrainą, Węgrami i Austrią. Obszar kraju to głównie pasma górskie – Karpaty Zachodnie, Niżne Tatry i Rudawy Słowackie i lasy. Słowacja jest także znana ze swych leczniczych wód termalnych.



Słowacja leży w strefie klimatu umiarkowanego. Średnia temperatura zima wynosi od od -6°C do 0°C, natomiast latem od 16° do 20°C. Średnie roczne sumy opadów wynoszą od 550 mm do 750 mm w okolicach Bratysławy; w niskich górach i na pogórzu – od 800 mm do 1200 mm, natomiast w wysokich górach od 1300 mm do 2000 mm.

Kuchnia słowacka jest oparta głównie na mięsach: wieprzowinie, wołowinie i drobiu. Z warzyw najpopularniejszymi są: ziemniaki, kapusta, fasola, soczewica i kukurydza. Do najpopularniejszych dań należą: kapustnica – zupa z kapustą i wędzoną kiełbasą wieprzową, zupa fasolowa, zupa czosnkowa, zupa gulaszowa i żur, bryndzové halušky – drobne kluseczki z ziemniaków przecierane przez sito, podawane z bryndzą, roztopioną słoniną i skwarkami; zemiakové placky – placki ziemniaczane z czosnkiem i mąką; granadír – makaron z ziemniakami; schnitzel – sznycel; ser liptowski – miękki ser wytwarzany z owczego mleka;langosz – placek z mąki pszennej, drożdży, gotowanych tłuczonych ziemniaków i mleka, smażony na głębokim oleju, podawany najczęściej z masłem czosnkowym i śmietaną. Z deserów natomiast są to: dolky - mniejsze i grubsze naleśniki; nákyp Ryzovy – słodkie ciasto; zemlovka – biały chleb pieczony z owocami; buchty parene – kluski gotowane na parze z dżemem; rezance Siroke – makarony; sisky – smażone pierogi.

Słowację pod względem turystycznym można podzielić na kilka regionów:

  • Bratysława i okolice – region położony w zachodniej części Słowacji nad Dunajem. Bratysława jest jedna z najmłodszych stolic w Europie. Będąc tam warto zobaczyć: Stare miasto, Stary Ratusz, Zamek Bratysławski, Teatr Narodowy, Muzeum Narodowe, Wieża telewizyjna na Kamziku, Pałac Prymasowski Slavin, Gród Devin, Żelazną studzienkę, Pałac Grassalkowicza, Katedrę świętego Marcina, Pałac Mirbacha. Okolice Bratysławy to region Małych Karpat – ciągnie się od stolicy aż do Nowego Miasta nad Wagiem. Obszar ten jest bardzo dobrze rozwinięty turystycznie, posiada wiele szlaków pieszych i rowerowych z których najpopularniejszym jest szlak na Devinską Kobyłę. Inną znana atrakcją w tym regionie jest położony u podnóża Małych Karpat - Szlak Wina – jest to obszar pomiędzy miastami: Bratysława, Pezinok, Modra, Święty Jur i Trnawa. W całej Europie słynie z uprawy winorośli a także produkcji bardzo dobrych win. W Pezinoku można zobaczyć Muzeum Karpat Małych z ekspozycją maszyn winiarskich, a także zwiedzić piwnice i degustować wina. Miasto Święty Jur zachwyca doskonale zachowanymi domami winiarskimi, kościołem Farnym z kamiennym ołtarzem, pozostałością murów obronnych miasta, zamkiem Palffy oraz klasztorem Trójcy z browarem. Natomiast miasto Modra urzeka pozostałościami murów obronnych, okrągłą Basztą, Bramą Górną oraz kościołami: Św. Jana Chrzciciela i protestanckimi: słowackim i niemieckim oraz Kaplicę Panny Marii Śnieżnej. W mieście Trnawa zobaczymy natomiast jedne z najlepiej zachowanych w Europie Środkowej pozostałości murów obronnych, wieżę miejską, kościół Jana Chrzciciela z przepięknym drewnianym ołtarzem, Bazylikę Św. Mikołaja oraz synagogę. Jest to także ważny ośrodek akademicki na Słowacji, swoją siedzibę maja tam dwa uniwersytety: Trnowski i Cyryla i Metodego.

  • Region północno–zachodni: jeden z najpiękniejszych regionów Słowacji. Rejon ten jest bogaty w zabytki, miasta, góry i uzdrowiska. Najpopularniejsze zamki w tym regionie to: Zamek Lietava, zamek Beckow, zamek Bojnicki, zamek, Czachtice, zamek Hradok i zamek Trenczański. Natomiast z uzdrowisk najpopularniejsze są: Bojnice, Pieszczany i Trenczańskie Teplice. Największym miastem regionu jest Żylina – miasto z odnowioną starówką zachwyca przepięknym kościołem Św. Pawła Apostoła, najstarszym kościołen Św. Szczepana, klasztorem jezuitów. Innym znanym miastem jest Trenczyn z położonym na urwisku zamkiem Trenczyńskim. Miasto znane w Europie z festiwalu muzycznego Pohoda i Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Filmowej.

  • Region południowo-zachodni: położony na południowo-zachodnim krańcu kraju region. W rejonie tym leży jedno z najstarszych miast Słowacji – Komarno z najstarszym zabytkiem Twierdzą z trzema bramami: Św. Stefana, Beli IV i Macieja I. Najbardziej wysuniętym na południe miastem jest zaś Szturowo położone nad Dunajem przy granicy z Węgrami miasto jest jednym z najpopularniejszych uzdrowisk na Słowacji.

  • Region północno– środkowy: popularny wśród Polaków region zachwyca przede wszystkim Tatrami Niskimi i trzema najpopularniejszymi stokami: Dumbier, Chopok i Kralowa Hola. Bardzo dobrze rozwinięta baza hotelowa, liczne trasy narciarskie i aquaparki z wodą termalną przyciągają turystów. Najpopularniejszymi Aquaparkami w tej okolicy są: Tatralndia i Rajeckie Teplice. Slynnymi miejscowościami są natomiast: Liptowski Jan z kąpieliskami termalnymi; Liptowski Mikulasz związany z legendą o słynnym Janosiku i Rużomberk znany z produkcji papieru.

  • Region południowo–środkowy: region w południowo- środkowej części kraju. W tym regionie w pobliżu miasta Kremnice jest geograficzny środek Europy. Kremnice posiadają także najlepiej zachowane fortyfikacje na Słowacji: zamkek z bramą i trzema basztami. Bańska Bystrzyca to jedno z najstarszych miast w Słowacji. Zachwyca przepięknym Starym Rynkiem z kamienicami z różnych epok, pałacem z Muzeum Środkowej Słowacji, pozostałościami murów obronnych oraz wspaniałymi ścieżkami i trasami pieszymi jak i rowerowymi. Natomiast jednym z najstarszych miast górniczych w całej Europie leżącym w tym regionie jest Bańska Szczawnica – słynące niegdyś z wydobycia złota i srebra. Obecnie urzeka Starym i Nowym zamkiem, sztolnią Glanzenberg i starą kopalnią, basztą gdzie dawniej mieściło się więzienie a obecnie Słowackie Muzeum Górnicze.

  • Region północno-wschodni: znany dzięki Tatrom Wysokim i pięknym krajobrazom. Najsłynniejszą miejscowością regionu jest Poprad – znany w całej Europie z basenów termalnych i aquaparków wodnych. Bogata baza hotelowa i bliskość gór czyni to niasto jednym z najchętniej odwiedzanych w centralnej Europie w okresie zimowy. Bogatym w zabytki miastem jest Bardejow – gotyckie miasto z pięknym rynkiem i domami mieszczańskimi. Zostało wpisane na listę UNESCO wraz z synagogą i częściowo zachowanym kompleksem uzdrowiska żydowskiego. Kolejny miastem wartym odwiedzeni w tym regionie jest Preszow z gotycką konkatedra Św Mikołaja, synagogą żydowska oraz kościołem Św Jana Chrzciciela z repliką całunu turyńskiego.

  • Region południowo–wschodni : region znany dzięki Koszycom – miasto drugie co do wielkości na Słowacji. Nad miastem góruje kościół Św Elżbiety z wieżą Urbana i kaplica św Michała. Będąc w Koszycach należy odwiedzić także ruiny Zamku Koszyckiego, Muzeum lotnictwa, Muzeum Wschodniej Słowacji oraz zoo.

Nasi partnerzy: