Portugalia

Powierzchnia : 92 391 km²

Ludność : 10,813,834

Stolica : Lizbona

Waluta : 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)

Język : portugalski

Czas: UTC – zima
UTC+1 – lato

Napięcie: 220 V

Portugalia to najbardziej wysunięte na zachód państwo Europy położone nad Oceanem Atlantyckim. Do Portugalii należą także archipelagi wysp – Azory i Madera. Kraj ten urzeka swą niezwykłą różnorodnością: bujną zieloną roślinnością, przepięknymi plażami, klifami oraz cennymi zabytkami.

Portugalia leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. W lecie temperatury wahają się od 25°C do 30°C, natomiast zimy są bardzo ciepłe z temperaturami od 11°C do 19°C.

Temperatury:

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dzień : 19 19 19 19 21 22 24 26 26 24 22 20

W nocy : 13 13 13 13 14 16 18 19 19 17 16 14

Wody: 18 18 18 19 20 22 22 23 22 20 19 18

Potrawy kuchni portugalskiej bazują głównie na rybach, owocach morza, czosnku, oliwie z oliwek, kolendrze i pietruszce.

Do najpopularniejszych potraw należą: bacalhan – suszony dorsz; grillowane sardynki; polvo a lagareiro – ośmiornica pieczona z czosnkiem i oliwą; tripas a moda do Porto – flaczki z białą fasolą; caldo verde – zupa z kapusty, ziemniaków, cebuli, czosnku z kiełbasą chourico;

pastéis de bacalhau - krokiety z dorsza; rissóis de camarao - pierogi z krewetkami,

empada de galinha - słona babeczka z kurczakiem, caldeirada – gulasz z ryb i skorupiaków, ziemniaki, pomidorów i cebuli.

Regiony turystyczne w Portugalii:

  • Costa de Lisboa – region położony na zachodzie kraju. Głównym miastem regionu jest Lizbona – stolica Portugalii z licznymi atrakcjami: Klasztor Hieronimitów – największy zabytek Lizbony wpisany na listę UNESCO, miejsce pochówku króla Manuela i jego żony Marii Aragońskiej. Oceanarium – największe w Europie. Wieża w Belem – bogato zdobiona 35 metrowa militarna wieża. Alfama – najstarsza dzielnica miasta z wąskimi i krętymi uliczkami. Lizbona jest siedziba dwóch klubów piłkarskich: Benfica i Sporting. Niedaleko Lizbony leży Estoril - urocze miasto z przepięknymi plażami i czystą wodą. Bogate jest także w zabytki: forty: Cascais i Burgio, kościoły: Assunção, Igreja Misericórdia, Igreja dos Navegantes , pałac Marquiesa z Pombal, dawny zamek a obecnie Castro Guimarães Museum oraz największe w Europie kasyno Estoril. Sintra – to kolejne miasto o przepięknej architekturze, wpisane na Listę UNESCO, do zabytków miasta zalicza się: Pena National, zamek mauretański. Dal miłośników windsurfingu i innych sportów wodnych idealne do wypoczynku w tym regionie będą miejscowości: Sesimbra oraz Ericeira.

  • Costa Verde – region słynący na świecie z produkcji wina porto, położony na północy Portugalii. Porto - miasto z przepiękną starówką i katedrą Sé Catedral wpisanymi na listę UNESCO, kościołem Clérigos z 75 metrową wieżą. Miasto to jest także siedzibą klubów piłkarskich: FC Porto i Boavista. Guimarães – miasto to było pierwsza stolica kraju, miejsce narodzin pierwszego króla Portugalii – Henryka Alfonsa. Do dziś zachowało średniowieczny klimat na czele z przepięknym kościołem Matki Boskiej Oliwnej i zamkiem. Idealnym miejscem do odpoczynku w tym regionie jest mała, spokojna miejscowość Ofir z piaszczystymi i malowniczymi plażami oraz z jedna z najbardziej znanych dyskotek w Portugalii – Pasha. Park Narodowy Peneda – Gares - jedyny park narodowy w Portugalii, utworzony w celu ochrony unikatowych gatunków fauny i flory.

  • Costa de Prata – inaczej zwane Srebrnym Wybrzeżem, leży nad Oceanem Atlantyckim. Piaszczyste plaże, wydmy, krystalicznie czysta woda i lasy sosnowe to główne atuty tego regionu. Głównymi miejscowościami są: Batalha – z gotyckim Klasztorem Matki Boskiej Zwycięskiej wpisanym na listę UNESCO i Alcobaça - znana w Portugalii z uwagi na Opactwo Cysterskie Santa Maria de Alcobaça z największym w kraju kościołem.

  • Montanhas – górzysty rejon w północnej części Portugalii z pasmem górskim Serra da Estrela i najwyższym szczytem kraju – Torre ( 1993 m. n.p.m. ). Latem jest to mało popularny region wypoczynkowy, natomiast w zimie jest to idealne miejsce dla miłośników nart, snowboardu, trekkingi i wspinaczki.

  • Planicies – nizinny region w południowej Portugalii. Znany w kraju z uprawy oliwek, pszenicy, winorośli, pomidorów i dębu korkowego. Głównym miastem jest Evora – wpisana na listę UNESCO z zabytkową świątynia z czasów rzymskich, jest ważnym ośrodkiem akademickim w Portugalii.

  • Algarve - region położony na południu Portugalii, ciągnie się od Przylądka Św. Wincentego do granicy z Hiszpanią. Jest to najsłynniejszy region kraju z szerokimi, piaszczystymi plażami, znakomita bazą hotelową oraz idealnymi warunkami do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Najsłynniejszą plaża tego regionu jest Praia da Rocha ze złocistym piaskiem oraz urzekającymi czerwonymi klifami. Stolicą tej części Portugalii jest Faro – ważny ośrodek gospodarczy, turystyczny i port morski w kraju. Jego przepiękna starówka - Cidade Velha jest zamknięta dla aut i ruchu kołowego. Zwiedzając Faro warto także zobaczyć: kościół Igreja Nossa Senhora do Carmo z Kaplicą Kości – Capela dos Ossos, Katedrę Se, muzeum miejskie Faro Municipal Museum oraz Park Naturalny Parque Natural da Ria Formosa – ujście rzeki Ria do oceanu, liczne bagna oraz miejsce postojowe ptaków w trakcie migracji. Kolejnym bardzo popularnym miastem w tym regionie jest Albufeira – stara osada rybacka, główny kurort wypoczynkowy wybrzeża Algarve. Piękne długie i piaszczyste plaże, zapierające dech w piersiach klify oraz bogata oferta noclegów oraz życia nocnego są głównymi atutami miasta. Dla miłośników historii miejscem wartym odwiedzenia jest stary kościół z XVIIIwieku z figurką Matki Boskiej Nossa Senhora da Conceição. Carvoeiro – to kolejna mała miejscowość, dawna osada rybacka. Polecana szczególnie osobom chcącym wypocząć od zgiełku wielkich kurortów. Atrakcją tego miasta jest piękne skaliste wybrzeże oraz formy skalne „ Algar Seco”.

    Lagos – małe miasto z jedną z najpiękniejszych plaż w Portugalii. Z tego miasta na swoje wyprawy wyruszał m.in. Vasco da Gama.

  • Madera – portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim. Z uwagi na swoje położenie nazywane jest krainą wiecznej wiosny z temperaturami dochodzącymi do 22° C przez cały rok. Stolicą wyspy jest Funchal – miasto położone na południu wyspy. Główną atrakcją miasta jest wzgórze Monte na które można dostać się kolejką linową. Na szczycie wzgórza znajdują się: Monte Palace and Tropical Gardens – pałac i ogród botaniczny z tropikalnymi roślinami oraz kościół Nossa Senhora do Monte z figurką Matki Boskiej. Zwiedzając miasto należy także zwiedzić kościół Carmo, katedrę Se Catedral, kaplicę Capela do Corpo Santo z XVI wieku oraz Muzeum Sztuki Współczesnej oraz przejść się głównymi ulicami miasta Rua da Santa Maria i Rua da Carreira. W Funchal urodził się także znany na całym świecie piłkarz Cristiano Ronaldo. Drugim co do wielkości miastem na Maderze jest Camara de Lobos – wioska rybacka z przepiękną zatoką, była ulubionym miejscem wypoczynkowym Winstona Churchilla. Niedaleko miasta znajduję się jeden z najwyższych klifów w Europie - Cabo Girão (580 m n.p.m.).

  • Azory - archipelag 9 wysp położony na Oceanie Atlantyckim. W jego skład wchodzą wyspy: Flores- wyspa wpisana na listę biosfery UNESCO, zachwyca przepiękna roślinnością, wąwozami, wzgórzami oraz licznymi kraterami wulkanicznymi; Corvo – najmniejsza wyspa archipelagu, będąca ostoją wielu gatunków ptaków, takich jak rybitwy, burzyki i gołębie azorskie ; Faial – trzecia wyspa archipelagu pod względem zaludnienia, idealne miejsce do obserwacji delfinów, wielorybów. Najwyższym punktem wyspy jest Cabeço Gordo (1 043 m n.p.m) . ; Pico – druga co do wielkości wyspa archipelagu z największym wzniesieniem Portugalii – wulkanem Pico ( 2350 m. n. p. m.), São Jorge – mała wyspa z przepięknym krajobrazem pełnym wodospadów oraz wulkanicznych kraterów. ; Graciosa – zwana często także Białą Wyspą, słynie z groty siarkowej i jeziora siarkowego; Terceira – trzecia co do wielkości wyspa archipelagu, z największym kraterem wulkanicznym na wyspach - Guilherme Moniz Caldera; São Miguel - największa wyspa archipelagu, z uwagi na bujną roślinność porastającą wyspę ( cedr japoński, wrzos, ostrokrzew ) inaczej nazywane jest Zieloną Wyspą; Santa Maria - najstarsza wyspa archipelagu,z uwagi na łagodny klimat i panujące warunki często nazywana Wyspą Słońca. Na niej zatrzymał się Krzysztof Kolumb w trakcie powrotu po odkryciu Ameryki.  

Nasi partnerzy: