Rumunia

RUMUNIA

Powierzchnia: 238 391 km2

Ludność: 19 599 506 osób

Stolica: Bukareszt

Język: rumuński

Waluta: 1 lej = 100 banów (RON), 1 lej = około 1 zł

Czas: UTC +2 – zima
UTC +3 – lato

Napięcie: 230 V





Rumunia to kraj położony nad Morzem Czarnym na południowym-wschodzie Europy. Graniczy z Węgrami, Serbią, Bułgarią, Ukraina i Mołdawią. Większość obszaru kraju stanowią Karpaty. Kraj znany w Europie i na świecie za sprawą okrutnego władcy - hrabiego Drakuli w właściwie Vlad Dracolya.



Rumunia leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Ukształtowanie terenu sprawia jednak, iż w kraju występują zróżnicowania klimatyczne pomiędzy regionami. Średnie temperatury w obszarze Karpat wynoszą zimą około -10 °C, a latem do 10 °C ; na przedgórzu zimą -3 °C , latem 20°C ; w dolinie Dunaju zimą -4 °C, latem 25°C , choć zdarzają się temperatury sięgające nawet 40 °C; w regionie czarnomorskim zimą 0 °C, latem 22 °C. Średnie roczne sumy opadów wynoszą w Karpatach do 1400 mm, natomiast na pozostałym obszarze kraju od 500 mm do 700 mm.



Kuchnia rumuńska ma w sobie dużo z kuchni śródziemnomorskiej. Popularnymi daniami w Rumuni są: ciorbă de burtă – zupa z flaków zabielona śmietaną; sarmale – gołąbki w liściach winogron lub kiszonych liściach kapusty; mici – mięso mielone, uformowane w kształt kiełbasy, ostro przyprawione i pieczone na grillu; mamałyga – ugotowana na mleku lub wodzie kaszka lub mąka kukurydziana, często podawana jako dodatek do mięs; papanasi – okrągłe ciastko na bazie sera podobne do pączka polane sosem owocowym i słodką śmietaną; plăcintă – placek z ciasta przypominającego francuskie, nadziewane ziemniakami, bryndzą lub kapustą; covrigi – drożdżowy obwarzanek z konfiturą; zacusca – pasta z papryki, bakłażana



Regiony turystyczne w Rumunii:



  • Bukareszt – stolica kraju, nad rzeką Dymbownicą. W mieście położone są liczne muzea: Muzeum Historii Bukaresztu, Narodowe Muzeum Sztuki w dawnym Pałacu Królewskim, Narodowe Muzeum Wojskowe, Muzeum Wsi- największy i najstarszy skansen rumuński. Miasto bogate jest także w obiekty sakralne: cerkwie: Colţea, Grecka, Kretzulescu; księżniczki Balaşy oraz Rosyjska; kościoły: św. Józefa i kościół Włoski; synagogi: Chóralna, Jeszua Tova, Krawców i Wielka Synagoga; katedra prawosławna i Pałac Patriarchy. Znakiem rozpoznawczym Bukaresztu jest Dom Ludu „ Casa Poporului” - obecnie gmach Parlamentu.

  • Północna Rumunia ( Bukowina i Maramuresz ) - Bukowina – obszar górzysty z odcinkiem Karpat Wschodnich oraz Wyżyny Suczawy. Na obszarze tym występują liczne zabytkowe cerkwie z przepięknymi zewnętrznymi malowidłami. W Bukowinie znajdują się także wpisane na listę UNESCO urzekające zespoły klasztorne położone w Arbore, Vatra, Suczawie, Pătrăuţi, Mănăstirea Humorului, Moldoviţei, Pătrău. Obszary górskie posiadają dobrze rozwinięte szlaki turystyczne ze schroniskami górskimi. Głownym miastem regionu jest Suczawa z pięknymi zabytkami: ruinami twierdzy tronowej, cerkwiami św Demetriusza i św. Jerzego, monastyrem św Jana Nowego z jego relikwiami oraz monastyrem ormiańskim „ Zamca”. Na obszarze Bukowiny rozwinięty jest także transport kolejowy i autobusowy. Maramuresz - region którego największym atutem są przepiękne krajobrazy wśród Gór Marmaroskich z najwyższymi szczytami Fărcăul (1961 m n.p.m.) i Mihailecul (1918 m n.p.m.). Znany również w całej Rumuni z unikatowego folkloru: bogato wyszywane stroje, wysokie czapki z wełny baraniej oraz kolorowe spódnice. W regionie tym każda wioska ma swoje unikatowe nakrycie głowy. W Maramureszu leży także słynny na skalę światową tzw „Wesoły Cmentarz” w miejscowości Sapanta – na tym cmentarzu ustawione są drewniane rzeźbione i bajecznie kolorowe nagrobki z humorystycznym wierszykiem opisującym życie i okoliczności śmierci zmarłego.

  • Południowa Rumunia ( Wołoszczyzna ) - region położony na południu Rumuni pomiędzy Dunajem a Karpatami, podzielona na dwie części: Oltenię i Muntenię. Głownymi miastami regionu są: Krajowa – położona nad rzeką Jiu, ważny ośrodek przemysłowy w Rumunii, swą fabrykę samochodów ma tu koncern Ford. Z zabytków miasta warto odwiedzić: ratusz, budynek Uniwersytetu, Muzeum Sztuki oraz cerkiew św. Dimitra; Ploeszti – miasto z największą w Rumunii rafinerią ropy naftowej. Zachwyca katedrą, ratuszem oraz Pałacem Kultury; Braiła – miasto położone nad Dunajem, ważny port rzeczny i ośrodek handlu w Rumunii. Będąc w tym mieście trzeba odwiedzić: cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela, kościół Grecki, ratusz oraz Teatr Miejski; Pitesti – miasto nad rzeką Argeş, ważny ośrodek handlowy i przemysłowy. W pobliżu miasta znajduje się siedziba i fabryka aut marki Dacia.

  • Wschodnia Rumunia ( Rumuńska Mołdawia, Wybrzeże Czarnomorskie ) - Rumuńska Mołdawia – region ciągnący się pomiędzy Karpatami Wschodnimi a Prutem. Głównymi miastami są: Jassy – jedno z największych miast Rumunii, położone nad rzeką Bahlui. Ważne centrum uniwersyteckie kraju z Uniwersytetem Alexandru. W mieście warto zobaczyć także: cerkiew św. Mikołaja, cerkiew Trzech Hierarchów, katedrę św. Paraskiewy, Wielką Synagogę oraz Monastyr Golia; Gałacz – miasto położone nad Dunajem pomiędzy ujściami Prutu i Seretu. Największy port na Dunaju w Rumunii, leżą tu także huta żelaza oraz stocznia. Z zabytków warto odwiedzić: sobór katedralny św. Mikołaja, liczne cerkwie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. We wschodniej Rumuni leży także Wąwóz Bicaz – położony na pograniczu Rumuńskiej Mołdawii i Transylwanii w górach Hasmas. Zachwyca przepięknymi formami skalnymi, wąskimi i krętymi drogami w kształcie serpentyny oraz Lacul Rosu ( Czerwone Jezioro ). Wybrzeże Czarnomorskie – najpopularniejszy region wśród turystów przyjeżdżających na wakacje do Rumunii, ciągnie się przez 244 km. Dobrze zagospodarowane wybrzeże w hotele, restauracje oraz szerokie i piaszczyste plaże są niewątpliwie atutami tego rejonu. Największym kurortem wypoczynkowym jest Mamaia. Natomiast bogata ofertę SPA z leczniczymi błotami z Morza Czarnego ma miejscowość Eforia. Kolejnym miastem jest Costinesti w którym swoje wczasy spędza głównie młodzież z uwagi na liczne dyskoteki i puby oraz stosunkowo tanie hotele. Wizytówką miasta jest wrak greckiego statku „Evangelia”, który utknął u wybrzeża w latach 60 – tych. Delta Dunaju – jedna z największych delt rzecznych w Europie, rezerwat biosfery UNESCO. Żyje tu niezliczona ilość gatunków zwierząt oraz roślin. Największe skupisko ptaków ( żyje tu ponad 300 gatunków), nazywane często „ptasim rajem”.



  • Zachodnia i Środkowa Rumunia ( Transylwania, Banat) - Banat – najmniejszy region w Rumunii położony na zachodzie. Na południu przeważa krajobraz górzysty, Natomiast na północy podmokły i bagienny. W rejonie tym występują idealne warunki do uprawy winorośli i produkcji win. Głównym miastem Banatu jest Timisoara – drugie co do wielkości miasto w Rumunii. Ważny ośrodek przemysłu maszynowego, spożywczego, chemicznego i skórzanego. W mieście mieści się uniwersytet, katedra rzymskokatolicka, katedra prawosławna serbska, katedra prawosławna rumuńska, Pałac książąt Eugen, Zamek Hunyadyego oraz Stary ratusz. Transylwania – region położony w środkowej części Rumunii na Wyżynie Siedmiogrodzkiej zwany też Siedmiogrodem. W Europie i na świecie znana dzięki legendzie o hrabim Drakuli. Stolica regionu jest miasto Kluż-Napoka – trzecie co do wielkości miasto w Rumunii. Ważny ośrodek przemysłowy oraz rodzinne miasto Macieja Korwina – króla Czech i Węgier. W mieście działa wiele muzeów m.in.: Muzeum Etnograficzne Siedmiogrodu, Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki, Muzeum Zoologii i Muzeum Farmacji. Warto także zobaczyć: kościół św. Michała, prawosławny sobór katedralny Zaśnięcia Matki Bożej, Synagoga neologiczna, Ogród Botaniczny. Sighisoara to kolejne miasteczko położone w środkowej Rumunii z przepiękna wpisana na listę UNESCO starówką. Jest to miasto rodzinne Vlada Palownika – legendarnego Drakuli. Braszów – ósme co do wielkości miasto Rumunii. Zachwyca oryginalnym Czarnym Kościołem, pozostałością murów miejskich z basztami i wieżami, synagogą, cerkwią św. Mikołaja oraz Starym Miastem. Bran – mała miejscowość położona wśród wzgórz. Nad miejscowością góruje Zamek Bran – położony na wzgórzu był ważnym punktem obronnym. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Historyczne. Według legendy była to siedziba hrabiego Drakuli, choć nigdy tego nie potwierdzono. Alba Iulia – cytadela z XVIII wieku, katedra św, Michała z kaplicą królewską, pałac Biskupi i Pałac Książęcy.

Nasi partnerzy: