Dania

Powierzchnia: 43,094 km2

Ludność: 5 534 738 mieszkańców

Stolica: Kopenhaga

Waluta: korona duńska ( DKK; 1 DKK = 0,5733 PLN )

Język: duński ( dominujący ), niemiecki oraz angielski

Strefa czasowa: UTC +1 – zima
UTC +2 – lato

Napięcie: 220 V

Królestwo Danii, będące najmniejszym państwem Skandynawii, położone jest w północnej części Europy. Do Danii należy również Grenlandia oraz Wyspy Owcze.

Zabudowa kraju zaskakuje niezwykłą prostotą i wygodą. Malownicze wioski, piękne, złote pola uprawne, zabytkowe miasteczka w które wkomponowano nowoczesność nie burząc tradycji pielęgnowanej od wielu lat.Na obszarze Danii panuje klimat umiarkowany ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata – dość chłodne, z dużą ilością opadów. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -0,5 do +0,5 °C, a w lipcu – ok. 16-17 °C. Najwyższa zanotowana na terenie Danii temperatura to 36,4 °C. Absolutne minimum termiczne to -31,2 °C.

Opady występują głównie w postaci deszczu (śnieg pojawia się rzadko), zaś największe nasilenie opadów ma miejsce w lipcu i sierpniu. Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 650 mm, przy czym istnieją w tym względzie spore różnice pomiędzy poszczególnymi częściami kraju, i tak na Zelandii jest to ok. 550 mm, a na Półwyspie Jutlandzkim – 800 mm.Typowe codzienne duńskie wyżywienie jest jak gruba kanapka – solidne śniadanie i kolacja, a między nimi skromniejszy obiad.

Na śniadanie (morgenmad) najczęściej podawane są płatki zbożowe, jogurt, ser (zazwyczaj jedzony z dżemem), jajka na miękko, trzy lub cztery rodzaje marynowanych śledzi, wędliny, pasztet z wątróbki na ciepło, duży wybór pieczywa (z grubymi pajdami białego franksbrød oraz cienkimi kromkami ciemnego żytniego rugbrød). Podczas lunchu ( frokost) duńczycy najczęściej spożywają kanapki ze smørrebrød.- cienka kromka chleba z jajkiem, serem, salami, wędzonym łososiem bądź marynowanym śledziem – albo jeden rodzaj.

Na kolację spożywane są ryby: sola (søtunge), flądra (hellefisk) lub halibut (helleflynder), najczęściej przyrządzane na parze lub usmażone na maśle, podawane z ziemniakami i świeżymi warzywami. Z dań mięsnych najpopularniejsze są frikadeller – klopsiki, najczęściej z wieprzowiny wymieszanej z mąką, jajkami, siekaną cebulą i ziołami, podawane z ziemniakami i gęstym sosem.Do najpopularniejszych regionów Dani należą:

 • Jutlandia Północna – region położony na północy kraju,znany z malowniczych krajobrazów oraz miejscowości Skagen gdzie Morze Bałtyckie spotyka się z Morzem Północnym.

 • Jutlandia Wschodnia – część Dani z przepięknymi wydmami i piaszczystymi plażami. Do największych miast tego regionu należą: Arhus, Randers, Silkeborg,

 • Jutlandia Południowa – region znany szczególnie z Parku Rozrywki Legoland oraz Parku Lwów w Givskud. Atrakcją tego regionu jest miasteczko Kolding z muzeami i wspaniałymi restauracjami.

 • Jutlandia Zachodnia – słynie z miejscowości Esbjerg ze słynnym pomnikiem „ Ludzie nad morzem” przedstawiającym cztery ogromne białe postacie. Pas wybrzeża Jutlandi Zachodniej to wspaniałe piaszczyste plaże i idealne warunki do uprawiania windsurfingu i golfa, a także pieszych wędrówek.

 • Kopenhaga – stolica Danii. Do jego atrakcji należą: ogrody Tivoli, Pałac Amalienborg Królowej Małgorzaty, zbiory klejnotów koronnych w Zamku Rosenborg, pomnik Małej Syrenki.

 • Fionia – region z najlepiej zachowanym w Europie renesansowym Zamkiem Egeskov w Kvaerndrup. Znany również z miejscowości Odense – rodzinnego miasta H.C. Andersena i Muzeum poświęconego bajkopisarzowi.

 • Zelandia Północna – miejsce letniego wypoczynku rodziny królewskiej z pałacem Fredensborg, okazałym zamkiem Frederiksborg i zamkiem Hamleta Kronborg. Do regionu tego należy także ciągnąca się od Kopenhagi do Helsingor tzw. Duńska Riwiera.

 • Zelandia Zachodnia – region z piaszczystymi plażami i licznymi przystaniami jachtowymi. Znany również ze wspaniałych rezydencji i zamków oraz drugiego co do wielkości wiszącego mostu na świecie.

 • Wyspy Lolland, Falster i Mon – najdalej na południe wysunięta część Danii. Główna atrakcją regionu jest park krajobrazowy Knuthenborg – możemy w nim spotkać zebry, lamy, żyrafi i tygrysy syberyjskie. Inna atrakcję jest BonBon-Land - najzabawniejsza na świecie kraina cukierków.

 • Bornholm - wyspa na Bałtyku, która jest rajem dla rowerzystów. Nadbrzeżne skały są natomiast idealnym miejscem dla fanów wspinaczki i skałek.


  Atrakcje Danii:

Nasi partnerzy: