Niemcy

NIEMCY

Powierzchnia:357 114,22 km²

Ludność: 81,9 mln

Stolica: Berlin

Waluta: euro

Język: niemiecki,

Czas: taki jak w Polsce

Napięcie: 220 V

Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim, rzeką Ren a Odrą. Graniczą

z Danią, Polską, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią.

Klimat w Niemczech jest umiarkowany. Zimy w Niemczech są łagodne i mokre, a lata ciepłe i suche. Temperatury wahają się zazwyczaj od -6 st. C w górach i 1.5 st. C na nizinach zimą do 18 st. C w górach i 20 st. C w dolinach latem.

Kuchnia niemiecka słynie z dużej kaloryczności i pożywności swoich potraw. Wieprzowina to stały składnik, robi się z niej kiełbasy, kiełbaski ( frankfurterki ), wspaniałe wędliny. Niemcy nie przepadają za zupami, dlatego ich wybór jest bardzo skromny a do najpopularniejszych należą: gulaschsuppe - rozcieńczona wersja znanej zupy węgierskiej, zwiebelsuppe - zupa z czerwonej cebuli podobna do francuskiej, podaje się ją zwykle z grzankami i serem, soljanka - ostra zupa z pokrojoną kiełbasą. Z warzyw najpopularniejszymi są: kapusta ( przyrządzana na wiele sposobów: gotowana, kiszona, smażona ), szparagi, ziemniaki. Najpopularniejsze potrawy w Niemczech to: Kassler - peklowana, lekko wędzona wieprzowina, Sauerbraten - pieczona marynowana wieprzowina, Schweinebraten – pieczeń z wieprzowiny, Eisbein – golonka, Kartoffelsalat - sałatka ziemniaczana, Biersuppe - zupa piwna, Specksalat - słodko-kwaśna sałatka ziemniaczana z boczkiem, Thüringer Bratwurst - smażona kiełbasa, Currywurst - pieczona lub gotowana kiełbasa wieprzowa posypana duża ilością przyprawy curry i polana ketchupem.Niemcy pod względem turystycznym podzielone są na 13 regionów:

 • Bawaria – region na południowym – wschodzie kraju, jest to najbogatszy region Niemiec. Dominuje w nim przemysł elektroniczny, maszynowy, lotniczy oraz włókienniczy. Swoją siedzibę maja w nim takie firmy jak: BMW, MAN, Audi, Siemens. W Bawarii leżą także jedne z najpopularniejszych zamków: Neuschwanstein i Hohenschwangau oraz Jezioro Bodeńskie- największe jezioro w Niemczech i jedno z największych w Europie. Bawaria jest także uważana za centrum sportów zimowych,w leżącym u podnóża Alp Oberstdorfie odbywa się Turniej Czterech Skoczni. Stolicą regionu jest Monachium - miasto często uważane za druga stolicę Niemiec. Na świecie słynie z corocznego październikowego festynu piwnego – Oktoberfest. Zwiedzając to miasto należy koniecznie zobaczyć: Kościół Najświętszej Maryi Panny – Frauenkirche, kościół Św. Piotra – Peterskirche, zamek Nymphenburg, Rezydencję Królewską, Stary i Nowy Ratusz. Monachium jest także siedzibą klubu piłkarskiego Bayern Monachium ze wspaniałym stadionem piłkarskim tego klubu – Allianz Arena. Norymberga – miasto znane z pierników i marcepanu. W mieście są trzy zamki warte odwiedzenia: Kaiserburg – zamek cesarski, Burggrafenburg – zamek burgrabiego oraz Stadtburg – zamek miejski. Innym ciekawym miejscem jest mieszczące się w Nowym Zamku Germańskie Muzeum Narodowe. Ingolstad – miasto położone w dolinie Dunaju. Głowna atrakcją miasta jest zamek Herzogskasten – dawny zamek książęcy, oraz Nowy Zamek – obecnie Bawarskie Muzeum Wojskowe. Oprócz zamków warto zwiedzić także kościół Św. Maurycego z dobudowaną do niego wieżą strażniczą Pfeifturm. Ratyzbona ( Regensburg ) - piąte co do wielkości miasto Niemiec. Wizytówką miasta jest wpisana na listę UNESCO starówka oraz most kamienny o długości 336 metrów i szerokości 8 metrów.

 • Badenia-Wirtembergia – region położony na południu Niemiec. Ważny ośrodek przemysłu samochodowego, maszynowego, elektronicznego i odzieżowego w kraju. Stolicą regionu jest Stuttgart – miasto uznane za kolebkę motoryzacji, w nim jest siedziba fabryk Mercedesa, Porche i Maybacha. W mieście można odwiedzić Muzeum Mercedesa, Stary Zamek z XIV wieku, Nowy Pałac z XVIII wieku, Starą Galerię Państwową z dziełami Picassa i Rembranta. Na zakupy można udać się na najdłuższą ulicę w mieście Die Konigstrasse lub do pięknej Hali Targowej w której kupimy owoce z całego świata. Mannheim – centrum naukowo – kulturalne regionu jak i całego kraju. W mieście znajdują się liczne uniwersytety i szkoły wyższe. Warto zobaczyć także zabytkowy układ urbanistyczny miasta, kościół jezuitów, ratusz oraz dawny barokowy pałac – obecnie siedziba uniwersytetu. Karlsruhe – jeden z głównych ośrodków przemysłowych w kraju. Zabytki miasta to zamek Gottesaue – obecnie siedziba uczelni muzycznej, pałac Karlsruhe – obecnie Badeńskie Muzeum Krajowe. Heidelberg – miasto jako jedno z nielicznych nie ucierpiało w trakcie II wojny światowej. Szczególnie przepiękne jest Stare Miasto z kościołem Świętego Ducha i barokowymi kamienicami. Poza starym miastem warto wjechać zabytkową kolejką górską na górę Konigstuhl. Baden-Baden – miasto uzdrowiskowe w Niemczech znane w całej Europie i na świecie. Słynie z ciepłych wód termalnych których temperatura osiąga nawet 68 stopni Celsjusza .

 • Saksonia - region graniczący na południowym zachodzie z Polską. Jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z Europy oraz całego świata z uwagi na bogactwo zabytków, przepiękne miasta i przyrodę. Stolicą regionu jest Drezno – miasto położone nad Łabą, siedziba fabryki samochodów marki Volkswagen wraz z Muzeum Volkswagena. Będąc w Dreźnie koniecznie trzeba odwiedzić: Pałac Zwinger, Zamek Pillnitz, kościół Frauenkirche ( Najświętszej Maryi Panny ), Hofkirche, Pałac Moritzburg, Opera Sempera, Pałac Japoński i Muzeum Kraszewskiego. Po trudach zwiedzania można przepłynąć się statkiem po Łebie. Lipsk – ważny ośrodek przemysłu i handlu w Saksonii, miasto w którym powstał pierwszy uniwersytet w Europie. W Lipsku jest także najstarszy w Europie Ogród Botaniczny, późnorenesansowy Stary ratusz, Nowy Ratusz, Dom Królewski, kościół św. Tomasza, kościół św, Mikołaja, baszta Maurycego, Dom Mendelssohna. Chemnitz - trzecie co do wielkości miasto Saksonii. Znajdują się w nim: Zamek Klaffenbach, Muzeum Schlossberg, Zamek Rabenstein oraz Stary Ratusz. Zwickau – miasto rodzinne kompozytora Roberta Schumanna. W Zwickau do 1991 roku produkowany był popularny Trabant. Obecnie w August Horch Museum Zwickau można podziwiać kolekcję samochodów marek: Horch, Audi, VW i Trabant.

 • Turyngia – region położony w środkowych Niemczech zachwyca średniowiecznymi miasteczkami i Lasem Turyńskim. Do najważniejszych miast regionu należą: Eisenach – miasto rodzinne Jana Sebastiana Bacha, miejsce produkcji samochodów marki Wartburg. W pobliżu miasta leży wpisany na listę UNESCO - zamek Wartburg; Gotha - małe miasto z największym w Niemczech zespołem Pałacowym Friedenstein oraz pałacem Monchshof i Muzeum Przyrodniczym; Erfurt – miasto licznych kościołów z których najważniejszymi są Katedra i kościół św. Sewera, klasztor augustianów. W mieśćie znajduje się także Muzeum Etnograficzne Turyngii; Weimar -

 • Hesja – region leżący na zachodzie Niemiec. Jest to jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów kraju. Swoje siedziby w nim maja takie firmy jak: Lufthansa, Deutsche Bahn AG, Opel, Deutsche Bank. Stolicą jest Wiesbaden- miasto uzdrowiskowe położone nad Renem znane ze swoich źródeł termalnych. W mieście zachowały się fragmenty murów rzymskich z IV wieku. Warto także odwiedzić kościół Marktkirche, plac Zamkowy wraz z pałacem książęcym, dom uzdrowiskowy ( obecnie kasyno ) i prawosławną cerkiew św. Elżbiety; Frankfurt nad Menem – jedno z największych miast niemieckich położone nad Menem, ważny węzeł komunikacyjny i siedziba wielu banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych. Obiektami wartymi zobaczenia w mieście są: kościoły: św. Katarzyny, św. Mikołaja oraz Św. Piotra, Dworzec Główny Budynek giełdy. Warto także udać się do Dzielnicy Sachsenhausen oraz na Rynek Römerberg. Kasselmiasto położone nad Fuldą, trzecie co do wielkości miasto regionu. Zabytkami miasta są: pałac Wilhelmshöhe z parkiem krajobrazowym Wilhelmshöhe, pałacyk Wilhelmsthal i Sababurg, muzeum Landesmuseum, Brüder Grimm-Museum – pamiątki po braciach Grimm, którzy żyli i tworzyli w Kassel, nowa galeria malarstwaNeue Gemäldegalerie.

 • Nadrenia-Palatynat – region na południowym zachodzie kraju słynie z upraw winorośli i wytwarzania wspaniałych win. Stolica regionu jest Moguncja – miasto uznane za kolebkę drukarstwa europejskiego. Do jego zabytków należą: katedra św. Marcina i Stefana, muzeum Jana Gutenberga, pałac książęcy (Kurfürstlisches Schloß) z XV w., obecnie Muzeum Historii Rzymsko-Germańskiej, twierdza (Zitadelle Mainz) z XVII w. z kolumna z czasów starożytnego Rzymu. Koblencja – jedno z najstarszych miast Niemiec, leży u ujścia Mozeli do Renu. Atrakcją turystyczną Koblencji jest Deutsches Eck ( Niemiecki Róg) czyli miejsce spływu Mozeli do Renu, gotycko-renesansowy zamek książęcy, ratusz, pałac elektorski, twierdza Ehrenbreitstein przebudowana w XIX wieku. Trewir – jedno z najstarszych miast Niemiec, leży nad Mozelą. W mieście tym urodził się Karol Marks. W Trewirze znajduje się kilka obiektów wpisanych na listę UNESCO: Porta Nigra, amfiteatr rzymski, Termy Cesarskie oraz kompleks łaźni rzymskich z II wieku, Bazylika Konstantyna,, rzymski most na Mozeli), Katedra św. Piotra (Dom St. Peter), gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny. W Katedrze świętego Piotra znajduje się tzw. Suknia z Trewiru, czyli szaty w których według tradycji Jezus Chrystus przeszedł Drogę Krzyżową.

 • Nadrenia Północna – Westfalia – najbardziej zaludniony region Niemiec położony na zachodzie kraju. Jest to główny ośrodek przemysłowy z zagłębiem Ruhry w kraju. Düsseldorf stolica regionu. Duże centrum targowe, ważny ośrodek gospodarczy w kraju. Do zabytków i atrakcji miasta należą: ratusz z 1573 roku, kościół św. Lamberta z XIII wieku, barokowy kościół św. Andrzeja, pomnik księcia Jana Wilhelma na Rynku, pałacyk myśliwski z XVIII wieku, obecnie Muzeum Goethego, ruiny zamku cesarskiego, dworzec Düsseldorf Hauptbahnhof . Kolonia – jedno z największych historycznych miejsc kultu religijnego Europy. Położone nad Renem miasto zachwyca ilością kościołów z których najpiękniejszy to Katedra Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny - wpisana na listę UNESCO jest jedną z największych gotyckich świątyni. Oprócz kościołów Kolonia posiada wiele muzeów m. in: Muzeum Czekolady, Muzeum Perfum, Muzeum Sportu i Olimpiady, Wallraf-Richartz-Museum . Dortmund – miasto położone w Zagłębiu Ruhry jest ważnym ośrodkiem przemysłowym w kraju. Prężnie działa w nim przemysł maszynowy, hutniczy i wydobycie węgla kamiennego. Dortmund posiada także wiele zabytków i muzeów: kościół św. Piotra, kościół Mariacki, kościół św. Rajnolda, ruiny zamku, stara synagoga, Muzeum "Adlerturm", Muzeum "am Ostwall", Muzeum Przemysłu "Kopalnia Zollern", Muzeum Browarnictwa, Muzeum Samochodów Zabytkowych. Dortmund to także siedziba klubu piłkarskiego Borussia Dortmund ze stadionem Signal Idiuna Park. Bonn - miasto, które do 1991 roku było stolicą Niemiec. Ważny ośrodek polityczny w kraju, swą siedzibę ma tu 6 ministerstw. W mieście znajdują się także drugie siedziby najważniejszych osób w kraju: Prezydenta – Willa Hammetrschmidt oraz Kanclerza – Pałac Schaumburg.

 • Saksonia-Anhalt – region w środkowej części Niemiec graniczący z Dolna Saksonią. Stolicą regionu jest Magdeburg - położone nad Łaba miasto jest siedziba biskupów ewangelickich oraz katolickich. Atrakcją miasta jest Zielona Cytadela – kompleks mieszkalno- usługowy o niezwykle ciekawej architekturze i wbrew nazwie różowym kolorze. Z zabytków warto zobaczyć: Katedrę Św. Katarzyny i Św. Maurycego z grobem Ottona I, ratusz z XIII wieku i zespół klasztorny Norbertanów. Halle – jedno z najliczniej zaludnionych miast regionu. W trakcie II wojny światowej praktycznie nie ucierpiało. Znane w Niemczech dzięki Uniwersytetowi Marcina Lutra. Zabytki miasta to: zamek Giebichenstein, zamek Moritzburg, katedra, kościół Mariacki, Czerwona Wieża, ratusz z XV-XVI wieku, wieża wartownicza, dom narodzin Händla. Wittenberga – miasto znane dzięki działalności Marcina Lutra. W mieście tym znajduje się kościół w którym spoczywa Marcin Luter oraz znajdują się słynne drzwi do których przybił 95 tez. Warto odwiedzić także: dom Lutra, zespół zamkowy, kościół Najświętszej Marii Panny, budynek Uniwersytetu Marcina Lutra.

 • Brandenburgia – region leżący na wschodzie Niemiec graniczy z Polską. Na terenie Brandenburgii leży historyczna kraina Dolne Łużyce. Stolicą regionu jest Poczdam – miasto położone nad rzeką Hawelą. W Europie i na świecie znane dzięki przepięknemu i doskonale zachowanemu zespołowi pałacowo – parkowemu z Pałacem Sanssouci. W Poczdamie znajduje się także najstarsze na świecie studio filmowe Babelsberg. Frankfurt nad Odrą – miasto tworzące wraz ze Słubicami aglomerację transgraniczną. Siedziba Europejskiego Uniwersytetu Viadrina. W mieście jest wiele kościołów z których najciekawszy to kościół Mariacki z przepięknymi kolorowymi witrażami w oknach. Chociebuż ( Cottbus ) - główne miasto Dolnych Łużyc położone nad rzeką Sprewą. Zabytki miasta: Wieża Grodkowska, Wieża Mennicza, Kościół pofranciszkański św. Mikołaja, rynek ze starymi kamienicami, Młyn Krupniczy, Kościół Zamkowy, Fontanna Sukienników, Park Branicki, Teatr Państwowy.

W granicach Brandenburgii leży także Berlin - stolica Niemiec i największe miasto w kraju, a także trzecie w Unii Europejskiej. Odwiedzając Berlin koniecznie trzeba zobaczyć: Bramę Brandenburską, Reichstag, Mur Berliński, kolumnę zwycięstwa – Siegessäule, Wyspę Muzeów: Muzeum Pergamońskie (Zbiory Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Przedniej, Muzeum Sztuki Islamskiej), Stare Muzeum (Muzeum Egipskie i Antikensammlung), Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Pałac Charlottenburg, Nowa Synagoga, Zamek Bellevue.

 • Meklemburgia i Przedmorze - położony w północno-wschodnich Niemczech. Obejmuje również wyspy Rugię i Uznam. Na terenie tego regionu leżą także liczne jeziora m.in.: Müritz, Schweriner, Kummerower, Plauer. Stolicą regionu jest miasto Schwerin – ważny ośrodek przemysłu drzewnego, elektronicznego i spożywczego. Do zabytków miasta zalicza się: katedrę z wieżą , kościoły - Zamkowy i Św. Mikołaja, Zamek , arsenał, ratusz Nowego Miasta i halę targową . Stralsund- miasto z portem handlowym i rybackim, przemysłem stoczniowym i spożywczym. Atrakcjami miasta są: kościoły - Św. Mikołaja , Najświętszej Marii Panny , Św. Jakuba, Klasztory - Św. Jana i Św. Katarzyny, Ratusz oraz trzy bramy miejskie. Rostock – miasto z jednym z największych portów morskich w Niemczech. Ma stałe połączenia promowe z Danią. Siedziba najstarszego uniwersytetu nad Morzem Bałtyckim. Warto zobaczyć także: Pałac książęcy , fragmenty obwarowań miejskich z bramami - Steintor, Kuhtor, Kröpliner, Tor kościoły - Najświętszej Marii Panny, Św. Krzyża oraz ratusz.

 • Dolna Saksonia – położony przy granicy z Holandią region jest drugim co do wielkości rejonem w kraju. Znany z dobrze rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych o długości ponad 13 000 kilometrów. Stolicą regionu jest Hannover – miasto położone nad rzeką Leine. Ważny ośrodek przemysłu metalowego słynący z produkcji wagonów i lokomotyw. Znany na całym świecie jako ważny ośrodek targowy ze słynnymi targami Hanowerskimi. Turystów przyciągają także Ogrody w Herrenhausen, Nowy Ratusz, Stary Ratusz i kościół Marktkirche. Brunszwik - miasto nad rzeką Oker. Zabytki miasta: Zamek Dankwarderode Katedra pw. Świętych Błażeja, Jana Chrzciciela i Tomasza Becketta Ratusz Kościół Świętego Marcina opactwo Cystersów, park i pałac Richmond. Getynga ( Göttingen )- miasto położone nad rzeką Leine. Ważny ośrodek akademicki w Niemczech. W mieście bardzo dobrze rozwinął się także przemysł metalowy, poligraficzny, elektrotechniczny, precyzyjny, optyczny i farmaceutyczny.

 • Szlezwik-Holsztyn – najbardziej wysunięty na północ region Niemiec. Leży pomiędzy Morzem Północnym a Morzem bałtyckim na Półwyspie Jutlandzkim. Kilonia – stolica regionu położona nad Zatoką Kilońską. Jeden z największych portów na Bałtyku. Lubecka – miasto położone nad Zatoką Lubecką, przy ujściu do niej rzeki Trave. Jest jednym z większych portów morskich w Niemczech oraz znaną miejscowością wypoczynkową. Stare Miasto Lubecki zostało wpisane na listę UNESCO. Warto także zobaczyć: Bramę Holsztyńską oraz Zamkową, Kościoły: Św. Piotra, Mariacki, Św. Idziego oraz Św. Jakuba. Szlezwik – miasto z portem nad zatoką Schlei. Zabytki miasta: Katedra św. Piotra, Zamek Gottorf.

 • Hamburg – miasto nad Łabą w północnych Niemczech. Drugie co do wielkości miasto w Niemczech z największym portem w kraju i jednym z największych na świecie. Wizytówka miasta jest kościół św Michała z wysoką wieżą z której rozciąga się wspaniały widok na całe miasto i okolicę. Będąc w Hamburgu należy koniecznie odwiedzić Stare i nowe Miasto, Kościół św Jakuba, port morski, muzeum Kunsthalle, Dzielnicę Spichlerzy, Muzeum Sztuki i Rzemiosła oraz Targ Rybny z 300 letnią tradycją. Odpocząć możemy w Planten un Blomen – zespole parkowym z ogrodem botanicznym, palmiarnia i ogrodem japońskim.

Nasi partnerzy: