Hiszpania


Powierzchnia:  504 645 km²
Język urzędowy: hiszpański
Stolica: Madryt
Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
Liczba ludności:  46 464 053
Jednostka monetarna: 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Strefa czasowa:  UTC +1 – zima
                               UTC +2 – lato
Napięcie: 230 V


Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim (Półwysep Prenejski), który jest masywny, zwarty a jego brzegi nie zostały mocno wyrzeźbione. Zachodni brzeg Półwyspu Iberyjskiego zwrócony jest w stronę Morza Śródziemnego, przy Atlantyku znajdują się brzegi północny i zachodni. Od Afryki półwysep oddziela Cieśnina Gibraltarska o szerokości 14 km. Pireneje znajdują się na północnym - wschodzie i stanowią naturalną granicę od pozostałej części Europy.

Średnie temperatury w Hiszpanii: 
                                                      
Miesiąc:             I    II    III   IV    V    VI    VII   VIII    IX    X    XI    XII
W  dzień         24  25  26  26  26  28  28    29    27  26  26   24
W nocy:          18  18  18  18  19  20  22    22    21  21  19   15
Woda:             19  19  19  19   20  21 22    23    23  23  22   19

Hiszpania to smak chłodzącego gazpacho i sycącej hiszpańskiej paelli. To aromat pysznego południowego wina, zapach oliwnego sadu i niezwykłych hiszpańskich ziół. Potrawy hiszpańskie niosą ze sobą posmak tego wszystkiego co w Hiszpanii najlepsze. Hiszpanie uwielbiają jeść mięsa. Szczególnie upodobali sobie suszone szynki. To tutaj produkowane są słynne na cały świat mięsa; szynki serrano oraz kiełbaski chorizo. W Hiszpanii popularna jest wieprzowina, mięsa królicze oraz jagnięce. Wielbiciele nabiału powinni skosztować serów hiszpańskich – delikatnych, niskokalorycznych o specyficznym aromacie oraz smaku.
Każdy region Hiszpanii szczyci się z innej znanej potrawy. Z Andaluzji wywodzi się chłodnik gazpacho, z Walencji słynna paella, z Baskili przekąski pintxos.  Dania śniadaniowe to głównie słodkie potrawy i desery hiszpańskie.W ciągu dnia Hiszpanie podjadają małe kanapeczki zwane przekąskami tapas. To dania na kilka kęsów, składają się głównie z szynek, serów hiszpańskich, warzyw oraz owoców morza. Jednym z rodzajów tapas jest placek tortilla (nie należy go mylić z meksykańską tortillą).

Głowne regiony turystyczne Hiszpanii:
 • Andaluzja - posiada wiele ciekawych walorów, które sprawiają, że do regionu wybierają się miłośnicy spokoju, ciekawych zabytków i imprez kulturalnych.
 • Barcelona - stolica Katalonii, która swoją atmosferą, pięknem i bogactwem zachwyci każdego. Stolica słynnej drużyny FC Barcelona, miejsce natchnienia Zafona, Picassa, Miro i Gaudiego.
 • Costa Almeria - obszar ten uważany jest za jeden z najbardziej dziewiczych w Hiszpanii, gdzie poza większymi kurortami znajduje się wiele dzikich, piaszczystych plaż z przepięknymi samotnymi skałami,
 • Costa Azahar -  to piękne, piaszczyste, lagunowe plaże, ciepłe, lazurowe morze, gaje pomarańczowe i wspaniałe zabytki świadczące o latach świetności regionu.  
 • Costa Blanca - zawdzięcza swą nazwę nie tylko białym plażom z delikatnym piaskiem, ale również kwitnącym tu obficie na biało kwiatom migdałowca, bielonym domkom i białym, wapiennym skałom dominującym w krajobrazie.  
 • Costa Brava -  uważana jest za jeden z najważniejszych regionów wypoczynkowych Hiszpanii nie tylko ze względu na przepiękne widoki, słoneczne lato, piaszczyste plaże nad lazurem czystego morza.
 • Costa De La Luz -  Jest to idealne miejsce do wypoczynku i delektowania się ciszą przerywaną przez szum fal i pieśni rybitw, a także świetna baza wypadowa do poznania Zachodniej Andaluzji.
 • Costa Dorada - Panują tu idealne warunki zarówno do wypoczynku rodzinnego, jak również uprawiania sportów wodnych, a nieco mniejsza popularność w porównaniu do Costa Brava sprawia, że łatwo znaleźć tu spokojne miejsce do odpoczynku.
 • Costa del Sol - jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów Hiszpanii. Wspaniałe klify, skaliste urwiska, malownicze zatoki i długie plaże nad ciepłym morzem, a także niezawodna, słoneczna pogoda przez większą część roku przyciągają tu turystów z całego świata.
 • Madryt - Stolica i największe hiszpańskie miasto położone w sercu Półwyspu Iberyjskiego na rozległym płaskowyżu, które jest dziś jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy.  

Wyspy Hiszpanii:
 • Ibiza - swą sławę zawdzięcza licznym dyskotekom i imprezom plenerowym, jednak  znaleźć tu można ciche i spokojne miejsca, gdzie można odpocząć na łonie natury.
 • Majorka -  jest największą hiszpańską wyspą.  Nazywana niegdyś „Wyspą Spokoju” dziś jest jednym z głównych regionów turystycznych Europy.
 • Minorka -  jest drugą największą wyspą Balearów i całkowicie różni się od modnej Majorki i rozrywkowej Ibizy. Jest to idealne miejsce dla osób szukających spokoju oraz wypoczynku rodzinnego.
 • El Hierro - wymarzona wyspa dla turystów poszukujących ciszy i spokoju.
 • Fuerteventura -  wyspa znacznie oddaloną od Hiszpanii na którą turystów sprowadza zadziwiający pejzaż wulkaniczny, wymarzone plaże, świetne warunki do uprawiania surfingu oraz baza noclegowa zorganizowana na bardzo wysokim poziomie.
 • Gran Canaria -  jest trzecią pod względem wielkości wulkaniczną wyspą Archipelagu Kanaryjskiego, która dzięki dużemu zróżnicowaniu krajobrazu nazywana jest często kontynentem w miniaturze.
 • La Gomera -  piękna wyspa, nie do końca odkryta przez turystów i pozostająca w cieniu Teneryfy, kusi jednak odmiennymi krajobrazami, dziką przyrodą, a także ciekawymi atrakcjami turystycznymi.
 • La Palma -  na tej wyspie nie ma złotych, piaszczystych plaż, pomimo to jest ciekawym kierunkiem turystycznym.  Znajdują się na niej niknące w chmurach kratery wulkaniczne, a na każdym kroku można natknąć się na plantacje winorośli i bananów, sady awokado, drzewka cytrusowe, a także pola tytoniu. Z wyspy pochodzą bowiem słynne cygara stawiane na równi z wyrobami tytoniowymi pochodzącymi z Kuby.
 • Lanzarote - wulkaniczna wyspa Archipelagu Kanaryjskiego położona najbliżej Europy, na której wciąż można spotkać bulgoczącą lawę i liczne, niewielkie gejzery. Jej surowy krajobraz  potrafi jednak zachwycić. Wyspa, mimo braku bujnej, naturalnej roślinności uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najciekawszych również ze względu na kolorowe skały z wytracających się minerałów oraz turkusowe i zielone laguny
 • Teneryfa – największa i uważana za najpiękniejszą z Wysp Kanaryjskich. Zielone palmy, bogata paleta kolorów kwitnących tu kwiatów, lazur oceanu, którego fale rozbijają się o skalisty brzeg lub łagodnie obmywają piaszczyste plaże, majestatyczne wzgórza z ośnieżonym szczytem wulkanu Teide i niesamowita gościnność mieszkańców wyspy sprawiają, że jest to istny raj na ziemi.

Nasi partnerzy: