Litwa

LITWA

Powierzchnia: 65 300 km2

Ludność: 2 898 059 osób

Stolica: Wilno

Język: litewski

Waluta: euro

Czas: UTC +2 – zima
UTC +3 – lato

Napięcie: 230 V



Litwa jest jednym z krajów bałtyckich. Położona w północno-wschodniej części Europy, graniczy z Rosją – Obwód Kaliningradzki, Polską, Białorusią i Łotwą. Jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Na obszarze kraju przeważają niziny z wyjątkiem wschodniej części na której leżą wyżyny.



Klimat Litwy jest umiarkowany ciepły z przejściowym morskim w kontynentalny. Takie położenie powoduje częste gwałtowne zmiany pogody. Średnia temperatura zima waha się od 0 °C do -10 °C, a latem od 14 °C do 20 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, natomiast najniższe temperatury są w styczniu. Średnia roczna suma opadów wynosi około 600 mm.

Kuchnia litewska to często połączenie kuchni polskiej, białoruskiej i rosyjskiej. Głównie jest to kuchnia wysokokaloryczna,z potrawami z ziemniaków, mięsa i mąki. Najpopularniejszymi potrawami są kartacze – kluski ziemniaczane nadziane wieprzowym mięsem mielonym, vėdarai – zapiekane w tłuszczu jelita wieprzowe z puree ziemniaczanym, plokštainis – placek ziemniaczany ze śmietaną, kibinai – pierogi z baranina lub wieprzowiną, čeburėkai – naleśnik z farszem mięsnym, skylandis – kiełbasa wędzona z siekanego mięsa w owalnym kształcie, varškės apkepas – placek z białego sera, šalti barščiai – chłodnik na kefirze z gotowanymi ziemniakami, kugelis - babka ziemniaczana ze skwarkami, zapiekana w piekarniku.





Regiony turystyczne Litwy:

  • Wilno i okolice – Wilno – stolica kraju położona nad Wilią i Wilenką. Miasto ma jedną z największych starówek w Europie, która znajduje się na liście UNESCO. Jest głównym ośrodkiem gospodarczym, finansowym, przemysłowym i węzłem transportowym w kraju. Główny ośrodek polskiej kultury i nauki na Litwie. W mieście znajdują się liczne kościoły i obiekty sakralne m.in.: kościół św Piotra i Pawła, kościół św Michała Archanioła, kościół Św Jana, kościół św Anny, kościół Św Stanisława, kaplica w Ostrej Bramie z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, klasztor Bernardynek, cerkiew św. Praskiewy. Bardzo popularnym miejscem wycieczek polaków jest Cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa matka marszałka Józefa Piłsudskiego a także pochowane jest tam serce marszałka. Innym ważnymi miejscami wartymi odwiedzenia są m.in.: Pałac Prezydencki, Muzeum Adama Mickiewicza, Zamek Giedymina, Wzgórze Trzech Krzyży, Ratusz, Uniwersytet Stefana Batorego, Kienesa z początku XX wieku oraz dawna siedziba Gestapo, NKWD i KGB – obecnie Muzeum Ludobójstwa.

    Okolice Wilna: Troki – miasto położone niecałe 30 km od Wilna. Popularny ośrodek turystyczny nad jeziorami: Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz. Miasto jest siedziba Karaimów – grupy etnicznej i religijnej. Zabytkami miasta są: Zamek księcia Witolda, cerkiew prawosławna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół pobernardyński, kościół farny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ze słynnym obrazem Matki Bożej Trockiej, kienesa karaimska z XVIII wieku, stara zabudowa miasta, stary cmentarz. Innymi ciekawymi miejscowościami w regionie są: Soleczniki i Ejszyszki – mieszkańcami tych miejscowości są głównie Polacy; Mejszogoła – z pozostałościami zamku Olgierda na Górze Zamkowej; Zułów – mała wioska w której urodził się Józef Piłsudski, dom marszałka się nie zachował.

  • Wschodnia i południowa Litwa – w regionie tym leżą jeziora: Dryświaty, Dzisna, Łodzie, Oświe, Malaty, Jeziorosy, Ignalino oraz dwa parki narodowe: Auksztocki i Dzukijski. Głównymi miastami regionu są: Druskienniki – najpopularniejsze na Litwie i jedno z najpopularniejszych w Europie uzdrowisk. Położone na Niemnem zachwyca zabytkową drewniana zabudową willową z XIX i XX wieku, cerkwiami: Ikony matki Bożej Weszystkich Strapionych radości i Św. Gabriela Zabłudowskiego, kościołem Matki Boskiej Szkaplerznej i oddziałem Litewskiego Państwowego Muzeum Żydowskiego; Olita – miasto położone nad Niemnem z przepięknymi zabytkami: kościołem Św. Ludwika, kościołem Św. Aniołów, synagogą, Muzeum krajoznawczym. W Olicie mieści się także siedziba Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej im. Wielkiej Księżnej Litewskiej Biruty; Onikszty – miasto nad rzeką Świętą. W mieście znajduję się jedyna na Litwie Muzeum Konia, a także cerkiew prawosławna Św. Aleksandra Newskiego oraz dwie synagogi; Mariampol – położone nad rzeką Szeszupą miasto zachwyca zabytkami: kościołem Św. Michała Archanioła i klasztorem marianów, synagogą, cerkwią prawosławną Trójcy Świętej i budynkiem gimnazjum.

  • Środkowa Litwa – region w środkowej części kraju. W rejonie tym położone są trzy z największych miast na Litwie. Kowno – drugie co do wielkości pod względem ludności miasto w kraju. Położone nad rzekami Niemnem i Wilią jest ważnym ośrodkiem przemysłowym na Litwie. Będąc w Kownie warto zobaczyć: ruiny zamku, archikatedrę śś. Piotra i Pawła z kaplicą, kościół św. Gertrudy, zespół klasztorny bernardynów, kościół Wniebowzięcia NMP, zespół klasztorny jezuitów, klasztor w Pożajściu, ratusz miejski zwany „Białym Łabędziem”, zespół klasztorny karmelitów, pałac Godlewskiego, kościół ewangelicko-augsburski, synagogę Chóralną, zespół klasztorny dominikanów, zespół klasztorny bernardynek, meczet, kościół św. Michała Archanioła, kościół św. Mikołaja i klasztor benedyktynek, cmentarz karmelicki i Dolinę Mickiewicza – ulubione miejsce spacerowe pisarza. Szawle – czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto na Litwie. W mieście tym zabytkami są: Katedra Św. Piotra i Pawła, Pomnik Łucznika służący za zegar słoneczny, synagoga, kościół Św. Jerzego, cerkiew Św. Piotra i Pawła. W odległości około 10 km od miasta leży słynna na cały świat Góra Krzyży – mieści się tak ponad 60 000 krzyży przynoszonych i stawianych przez wiernych w ramach podziękowania za otrzymane łaski. Jest to miejsce częstych pielgrzymek katolików. Poniewież – piąte co do wielkości miasto Litwy. Ważny ośrodek przemysłowy w kraju. Działają w nim zakłady przemysłu elektronicznego, meblarskiego, budowlanego, spożywczego oraz browar. Z zabytków warto zobaczyć: kościół Św. Piotra i Pawła, kościół Świętej Trójcy, Katedrę Chrystusa-Króla, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, Budynek dawnego sądu powiatowego

  • Zachodnia Litwa – obszar obejmujący wybrzeże Morza Bałtyckiego od ujścia Niemna do granicy łotewskiej. Rejon słynie z plaż, piaszczystych wydm i przepięknych krajobrazów. Najsłynniejszym kurortem wakacyjnym w tym rejonie jest Pałąga – położone nad Morzem Bałtyckim miasto było niegdyś wioską rybacką i portem rybackim. Dziś jest to najpopularniejsze miejsce wypoczynkowe na Litwie. Do ciekawych miejsc wartych odwiedzanie należą: Pałac Tyszkiewiczów, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Cerkiew Iwerskiej Ikony Matki Bożej, Muzeum Bursztynu oraz ogród botaniczny. Mierzeja Kurońska – wpisany na listę UNESCO wąski, długi półwysep z piaszczystymi wydmami. Główną miejscowością Mierzei jest Nida – miasto, dawniej składające się z 4 wiosek rybackich, które zostały połączone. Będąc w Nidzie należy zobaczyć: Kościół ewangelicki, Muzeum Pamięci Tomasza Manna, Galerię Bursztynu, Muzeum Historyczne, Kościół ewangelicki w Juodkrante, Górę Czarownic z drewnianymi rzeźbami postaci z bajek. Kłajpeda – miasto nad Zalewem Kurońskim u wybrzeża Morza Bałtyckiego. Dziś jeden z większych portów morskich na Litwie. Miasto posiada piękną starówkę, Muzeum Historii Małej Litwy, Muzeum Kowalstwa, cerkwie Opieki matki Bożej i św Mikołaja, Muzeum Zegarów oraz Kłajpedzka Galeria Obrazów.

Nasi partnerzy: