Francja

FRANCJA

Powierzchnia:643 801 km²

Ludność: 66 318 000

Stolica: Paryż

Waluta:1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)

Język: francuski

Strefa czasowa: UTC +1 – zima
UTC +2 – lato

Napięcie: 220 V

Francja leży w Europie Zachodniej nad Morzem Północnym Kanałem La Manche, Oceanem Atlantyckim i Zatoką Biskajską, Morzem Śródziemnym. Kraj kojarzony głównie z serem, winami i szampanem.

Francja znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, a na wybrzeżu atlantyckim w strefie klimatu oceanicznego. Średnie temperatury wahają się zimą od 0˚ C do 8 ˚ C , natomiast latem od 16 ˚ C do 25 ˚ C.

Temperatury:

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dzień : 11 12 14 17 21 26 29 28 25 20 14 12

W nocy : 3 3 6 8 12 16 19 18 16 11 7 3

Wody: 14 13 13 14 18 21 23 25 22 18 18 14

Kuchnia we Francji jest bardzo zróżnicowana. W zależności od regionu Francji najpopularniejszymi potrawami są:

 • na zachodzie i północnym zachodzie kraju: potjevlesh – gulasz z czterech rodzajów mięsa, Andouillette – kiełbasa z wieprzowiny z cebulą, pieprzem i innymi przyprawami, moules à la crème – mule w sosie na bazie śmietany i białego wina, carbonande- wołowina duszonea w cebuli i sosie piwnym.

 • w centralnej części kraju: bagietki, pain Poilâne – chleb z dodatkiem soli morskiej, boeuf bourguignon – wołowina po burgundzku, escargots de bourgogne – ślimaki w sosie z czerwonego wina, coq au vin – kogut duszony w czerwonym winie.

 • Na wschodzie i północnym wschodzie: baeckeoffe – gulasz z ziemniaków, jagnięciny, wołowiny i wieprzowiny marynowanych w białym winie, tarte a l’oignon – tarta cebulowa, tarte flambée – tarta z ciasta chlebowego z cebulą i boczkiem, quiche lorraine – tarta na kruchym cieście z masą jajeczna i szynką

 • Na południu: bouillabaisse – gulasz rybny z dodatkiem ziół, skórki pomarańczowej oraz szafranu. ratatouille – damnie warzywne z bakłażana, cukinii, soczystych pomidorów, czosnku i cebuli. Tapenada - pasty do chleba z oliwek, brandade – czyli puree z solonego dorsza z dodatkiem mleka i oliwy, cassoulet – zapiekane danie z fasoli oraz mięsa kaczego, gęsiego i wieprzowego.Najpopularniejszymi regionami turystycznymi Francji są:

 • Alzacja – najmniejszy region Francji położony w północno- wschodniej części kraju. Obejmuje on obszar Dolnego Reni i Górnego Renu. Stolicą regionu jest Strasburg – miasto będące siedzibą Rady Europy, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jego śródmieście wpisane zostało na listę UNESCO, a centralna część miasta otoczona jest licznymi kanałami. Z uwagi na dużą liczbę kościołów niegdyś zwane było „miastem tysiąca kościołów”. Do miejsc wartych zwiedzenia zaliczamy: Katedrę Notre Dame, Petite France – dawna dzielnica rybaków, kryte mosty,starówka. Drugim co do wielkości miastem regionu jest Miluza – wizytówką i główną atrakcją miasta jest wznosząca się na 106 metrów Wieża Europy ( la Tour de l'Europe ). Na uwagę zasługują także: ratusz miejski, pozostałości obwarowań miejskich z basztami oraz Muzeum Samochodów ( kolekcja braci Schlumpf). Colmar – małe miasto, ważny ośrodek przemysłu włókienniczego. Zachwyca przepiękna starówką oraz kolorowymi kamienicami. W dawnym klasztorze dominikanów mieści się warte odwiedzenia muzeum. W weekendy natomiast miasto oświetlane jest komputerowo na prawie 900 kolorów.

 • Bretania – region położony nad Oceanem Atlantyckim w północno- zachodniej Francji. Jest jednym z najpopularniejszych kąpielisk w kraju. Do głównych atrakcji regionu należą: położone na wzniesieniu - Opactwo Mont Saint-Michel wpisane na listę UNESCO; megality w Carnac – ogromne kamienie poustawiane w 11 rzędach prawdopodobnie przed naszą erą; Fort La Latte – zamek postawiony w XIII wieku. Do głównych miast regionu należą: Rennes – stolica regionu, ważny ośrodek przemysłowy i uniwersytecki we Francji. W Rennes znajduje się fabryka PSA produkująca auta między innymi marki Citroen i Peugeot : Nantes - historyczna stolica Bretanii z przepiękna katedrą św. Piotra i Pawła, renesansowym Zamkiem Książąt Bretanii i Ogrodem Botanicznym ; Brest – największy port wojskowy oraz handlowy we Francji.W mieście znajduje się muzeum morskie oraz zamek.

 • Dolina Loary – obszar o długości 200 kilometrów i szerokości 100 km nad Loarą i jej dopływami na którym leży około 300 zamków z epoki średniowiecza i renesansu. Do najpopularniejszych z nich należą: Zamek w Chambord, Zamek w Azay-le-Rideau, Zamek Chenonceau, Zamek w Villandry, Zamek Anet, Zamek w Angers, Zamek w Cheverny, Zamek w Saumur, Zamek Loches, Zamek w Ussé, Zamek Valençay.

 • Korsyka – czwarta co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Podzielona na dwa regiony: Korsykę Południową i Górną Korsykę. Największym ośrodkiem Korsyki Południowej jest Ajaccio – miasto rodzinne Napoleona Bonapertego. W mieście warto odwiedzić: dom rodzinny Napoleona Bonaparte, katedrę, kościół Saint-Erasme i cytadelę z XVI wieku. Głównym miastem Górnej Korsyki jest miasto Bastia – ważny ośrodek turystyczny na wyspie z plażami i kąpieliskami. Wypoczywając tam warto odwiedzić: starą przystań, średniowieczną twierdzę z XVI wieku oraz Katedrę Ste Marie z XVII wieku.

 • Lazurowe Wybrzeże – pasmo wybrzeża Morza Śródziemnego inaczej zwane Riwierą Francuską. Jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych we Francji oraz całej Europie. Idealne warunki do plażowania, kąpieliska i luksusowe kurorty są atutami tego miejsca. Do najważniejszych miast regionu należą: Marsylia – drugie co do wielkości miasto we Francji, ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i hutniczy w kraju. Do atrakcji turystycznych miasta należą: kościół St. Victor, bazylika Notre-Dame, Katedra La Major oraz katedra La Mayor, zamek d'If, Muzeum Historyczne Marsylii. Marsylia to także miasto rodzinne znanego na całym świecie piłkarza – Zinedine Zidane ; Tulon – dawniej port wojenny obecnie baza francuskiej floty śródziemnomorskiej. Będąc w mieście koniecznie trzeba popłynąć statkiem z portu wojskowego na lotniskowiec, odwiedzić kościół Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Marynarki Wojennej, Operę de Toulon oraz zobaczyć system fortyfikacji miasta; Saint-Tropez – najdroższy kurort Lazurowego Wybrzeża. Ulubione miejsce wypoczynku gwiazd z całego świata. Latem w małym porcie można podziwiać luksusowe łodzie i jachty, przejść się przepięknymi wąskimi uliczkami miasta. Do miejsc wartych odwiedzenia możemy zaliczyć: Muzeum L'Annonciade – galeria sztuki współczesnej, Muzeum Motyli, Muzeum Morskie oraz cytadelę z wałami obronnymi ; Cannes – dawna osada rybacka, obecnie miejscowość znana na całym świecie z Festiwalu Filmowego na którym przyznawana jest prestiżowa nagroda czyli Złota Palma. W maju w trakcie festiwalu można tu spotkać gwiazdy kina z całego świata. Przechadzając się najpopularniejszym Bulwarem La Croisette możemy podziwiać odciski dłoni gwiazd. Przy tym bulwarze leżą także najdroższe i najbardziej luksusowe hotele. Zabytkiem wartym odwiedzenia jest zamek Chateau Musee de la Castre – obecnie muzeum archeologiczne i etnograficzne, natomiast swoimi wąskimi uliczkami i kamienicami zachwyca starówka miasta – Le Suquet; Nicea - stolica Lazurowego Wybrzeża. Miasto posiada bardzo dobrze rozwinięta bazę noclegową- od luksusowych hoteli po tanie hostele. Główną atrakcją jest 7 kilometrowy deptak – Promenade des Anglais, a także wzgórze zamkowe La Colline du Chateau z ruinami zamku oraz katedry, przepięknym parkiem oraz sztucznym wodospadem. Innaą atrakcją miasta są także ruiny term rzymskich z III wieku oraz rzymskiego amfiteatru., licznych kościołów oraz muzeów. Z Nicei pochodzi znany na całym świecie malarz Pablo Picasso.

 • Paryż – stolica kraju leżąca nad Sekwaną, największe miasto Francji i jedno z największych europejskich miast. Z uwagi na liczne zabytki i atrakcje turystyczne Paryż jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Europy. Do głównych atrakcji zaliczamy: Wieżę Eiffla, Katedrę Notre-Dame, Łuk Triumfalny, Bazylikę Sacré-Coeur, Sorbonę, Hôtel des Invalides, Panteon, Operę Garnier, Muzeum Louvre, Muzeum d'Orsay, Montmartre, ulicę Champs-Élysées, Ogród Luksemburski, Pole Marsowe, Ogród Tuileries, Pałac Elizejski. Paryż uważany jest również za stolicę mody.

 • Île-de-France – największa aglomeracja we Francji leżąca na północy kraju. W jej skład wchodzi 8 departamentów: Essonne, Hauts-de-Seine, Paryż, Sekwana-Saint-Denis, Seine-et-Marne, Val-de-Marne, Val-d'Oise i Yvelines. Głównymi atrakcjami regionu są: Zamek w Wersalu Zamek Fontainebleau , Zamek w Vaux-le-Vicomte oraz parki rozrywki: Eurodisneyland oraz Park Asteriksa. W regionie tym swą siedzibę mają także fabryki samochodów takich jak: Renault, Citroën i Peugeot
Nasi partnerzy: