Maroko

Powierzchnia : 444,6 tys. km

Ludność : 25,1 mln

Stolica : Rabat

Waluta : dirham marokański ( MAD ); 1 MAD = około 0,40 zł

Język : arabski można posługiwać się także francuskim, hiszpańskim i angielskim.

Czas: lato: + 2 godz. czasu polskiego

zima: - 1 godz. czasu polskiego

Napięcie: 220 V

Jest to najstarsze w świecie królestwo muzułmańskie. Oddalone od Europy zaledwie o 14 kilometrów często nazywane jest brama wjazdową do Afryki. Położone częściowo nad Morzem Śródziemnym i Oceanem Atlantyckim urzeka pełnią kontrastów, bogatą historią, przepiękną architekturą i mieszanką tradycji i nowoczesności.

Klimat Maroka jest podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego na północy kraju, natomiast w głębi kraju występuje klimat suchy. Średnie temperatury Maroka wahają się od 25°C do aż 30 °C latem oraz od 12 °C do 18 °C zimą.

Temperatury:

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dzień : 17 18 21 21 22 25 27 27 26 24 21 18

W nocy : 7 7 9 10 13 15 17 17 16 13 10 8

Wody: 16 16 16 17 19 20 21 21 21 19 19 19

Kuchnia Maroka jest bardzo zróżnicowana. Do tradycyjnych potraw należą: tadżin – duszone mięso ( wołowe, drób lub jagnięcina ) z warzywami w glinianych naczyniach o tej samej nazwie; kuskus – kasza, najczęściej jedzona z warzywami i mięsem; harria – mocno przyprawiona zupa z soczewicy. W kuchni marokańskiej występują również oliwki, orzechy, owoce, zioła i korzenne przyprawy. Popularnym deserem w Maroku są ghoriba – okrągłe, słodkie ciastka z migdałami lub sezamem. Narodowym napojem Maroka jest zielona, granulowana herbata parzona z dodatkiem mięty i sporej ilości cukru.

Wśród najważniejszych regionów turystycznych Maroka są:

* Marrakesz – miasto położone u stóp Atlasu Wielkiego na wysokości 465 m. n. p. m. Uważane jest za najpiękniejsze miasto w kraju. Marrakesz zachwyca bogatą historią oraz zabytkami, które warto odwiedzić: Meczet Koutoubia, pałac Bahia zwany Błyszczącym, ogrody Majorelle. Koniecznie trzeba udać się na Dżamaa al-Fna- główny plac miasta wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie można spotkać zaklinaczy węży, muzyków, a także kupić pamiątki, ubrania, biżuterię bądź przyprawy.

* Casablanca – największe miasto kraju. Jest to także główny ośrodek przemysłowy i kulturalny Maroka wraz z największym portem morskim. Miasto to przyciąga turystów swą nowoczesnością, licznymi parkami i sklepami w których można kupić dzieła sztuki ludowej. Centrum turystycznym miasta jest Plac Mohhammeda V oraz meczet Hassana II wzniesiony na sztucznym nasypie.

* Rabat – stolica Maroka położona nad Oceanem Adriatyckim. Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z licznymi zabytkami takimi jak: Pałac Królewski Dar-el-Makhzen, Mauzoleum Mohammeda V, wieża Hassana, Cytadela Kasba al-Udaja, Muzeum Antyków oraz licznymi średniowiecznymi bramami obronnymi miasta: Bab ar-Rwan, Bab Zair i Bab Udaja.

* Fez – leżące w północno- centralnej części kraju miasto było kiedyś religijnym centrum kraju. Zabytkami wartymi odwiedzenia są: meczet Al-Karawijjin, medresa Bu Inania ( szkoła koraniczna, jako jedna z nielicznych udostępniona do zwiedzania ), medyna Fas al-Bali i Fas al-Dżdid oraz system obronnych murów miejskich z bramami: Bab Bu Dżelud i Bab al-Maruk.

* Agadir – główna miejscowość wypoczynkowa położona nad Oceanem Atlantyckim, w której słońce świeci przez 300 dni w roku. Szeroka i piaszczysta plaża w kształcie półksiężyca to idealne miejsce dla wypoczynku. Dodatkowo jest top raj dla pasjonatów sportów wodnych: windsurfingu, kitesurfingu i nart wodnych. Agadir w trakcie trzęsienia ziemi w 1960 roku został praktycznie całkowicie zniszczony. Do dnia dzisiejszego trwa odbudowa miasta. Nad miastem góruje wzgórze z podświetlanym w nocy napisem w języku arabskim „ Bóg, król, ojczyzna”. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny XVI-wiecznej kazby - fortecy obronnej. Będąc w Agadirze warto wybrać się do parku Vallee des Oiseaux w którym znajduję się ZOO oraz do portu.

* Tanger – miasto z wielkim portem położone nad Cieśniną Gibraltarską. Do głównych atrakcji miasta należą: pałac Dar al-Makhzen – obecnie siedziba Muzeum Sztuki Marokańskiej, wzgórze Charf z którego rozciąga się przepiękny widok na miasto. Zakupy zrobimy na głównym placu miasta Grand Socco.

* Meknes – jedno z najpiękniejszych miast w Maroku. Jego wizytówką jest brama Bab el-Monosur, a przepiękna medyna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzając Meknes koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Dar Dżamaji ze zbiorami sztuki marokańskiej, Mauzoleum Mulaja Idrisa, pawilon Ambasadorów, Więzienie Chrześcijańskich Niewolników oraz przejść się uliczkami mallah czyli dzielnicy żydowskiej. Niestety Wielki Meczet jest niedostępny dla osób innego wyznania niż islam.

* Tafraout – małe miasteczko położone w środku Antyatlasu. Słynie z uprawy migdałów oraz drzew arganowych, z owoców których wytwarza się popularny olejek arganowy. Przepięknie położone urzeka niecodziennymi formacjami skalnymi.

Nasi partnerzy: