Austria

AUSTRIA

Powierzchnia: 83 878,99 km²

Ludność: 8 579 747 os.

Stolica: Wiedeń

Waluta: euro

Język: niemiecki

Czas: UTC +1 – zima
UTC +2 – lato

Napięcie: 230 VAustria leży w środkowej Europie w jej południowej części. Obszar kraju w dwóch trzecich to góry. Austria to istny raj dla miłośników sportów zimowych takich jak narciarstwo czy snowboard. Posiada liczne trasy zjazdowe, bogata baza narciarska oraz koleje linowe i wyciągi narciarskie. Austria to także ojczyzna wielu znanych na całym świecie kompozytorów między innymi: Mozarta, Schuberta, Haydna czy Straussa.Austria leży w strefie klimatu umiarkowanego. Jednak z uwagi na różnorodność powierzchni kraju klimat jest zróżnicowany: od zachodu wpływają masy powietrza - oceanicznego, od wschodu - kontynentalnego, od południa - śródziemnomorskiego. Średnie temperatury w lecie wahają się od 10 °C w Alpach do 20 °C w okolicach Wiednia, natomiast w zimie od -1 °C w rejonie stolicy aż do -10 °C w górach. W wyższych partiach gór temperatura zimą dochodzi do – 20 °C, a śnieg utrzymuje się przez cały rok. Suma średnich opadów w obszarach niżej położonych waha się od 500 mm do 900 mm, a w obszarach górskich od 1000 mm do 2000 mm.Kuchnia austriacka jest uznawana za ciężkostrawną i obfitującą w dania mięsne. Będąc w Austrii koniecznie należy skosztować: bauernschmaus – gulasz z kilku rodzajów mięs; stelzer – gotowana i zapiekana golonka; leberknödelsuppe – rosół wołowy podawany z pulpecikami z wątróbki; eierschwammerl – sałatka z marynowanymi kurkami i jajami na twardo; bauernschmaus – wędzona i gotowana szynka, peklowana wieprzowina, nacinane parówki z kiszoną kapustą z kminkiem i kluskami; rindsgulasch – gulasz wołowy na ostro; erdäpfelgulasch – sałatka ziemniaczana na ciepło z parówkami; heringsalat – sałatka ze śledzi i ziemniaków; tafelspitz – wołowina w kawałkach, podawane z sosami: tatarskim, pomidorowym i chrzanowo-jabłkowym oraz z podsmażanymi, tartymi ziemniakami; gefüllte Paprika – faszerowana papryka z ryżem i mieloną wołowiną z sosem pomidorowym.

Z deserów austriackich najpopularniejszymi są: tort Sachera – oblany grubą warstwą czekolady i przełożony dżemem morelowym, sernik po wiedeńsku, apfelstrudel – masa jabłeczna w delikatnym cieście, podawana na ciepło z bitą śmietaną; palatschinken – naleśniki z serem, kremem czekoladowym lub owocami, posypane cukrem pudrem.Regiony turystyczne Austrii:

  • Górna Austria – region leżący na zachodzie. Największym miastem regionu jest jego stolica Linzleżące nad Dunajem jest bogate w zabytki: Starą Katedrę,największy kościół w Austrii - Nowa Katedra, Kościół św. Marcina – najstarszy zachowany kościół w Austrii, Muzeum Ars Electronica Center, Muzeum Sztuki Lentos, sala koncertowa Brucknerhaus. W Linz swoją młodość spędził także Adolf Hitler. Styr – miasto nad rzeką Styr. Pierwsze w Europie miasto posiadające elektryczne oświetlenie ulic. Wels – drugie co do wielkości miasto regionu. Ważny ośrodek przemysłowy i handlowy. Zabytki miasta to: kościół św. Jana Chrzciciela, późnogotycki ratusz, zabytkowe domy i pozostałości murów miejskich

  • Dolna Austria - położona na północy Austrii, podzielona jest na cztery krainy: Weinviertel, Waldviertel, Mostviertel i Industrievierlel. St. Pölten – stolica regionu nad rzeka Traisen. W mieście warto zobaczyć: kolumnę św. Trójcy, kościół franciszkański św Trójcy, Muzeum Historii Najnowszej, ratusz miejski, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Landhausvierte - nowoczesną dzielnicę urzędowo-kulturalna oraz Muzeum Dolnej Austrii. Krems an der Donaumiasto z portem przy ujściu rzeki Große Krems do Dunaju. Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Stare miasto podzielone jest na dwie części: Krems an der Donau i Stein an der Donau. Ważnymi zabytkami w mieście są: kościół Św. Wita, kościół pijarów, klasztor dominikański, pozostałości fortyfikacji miejskich oraz liczne kamienice z epoki gotyku, renesansu i baroku.

  • Styria – drugi co do wielkości region w Austrii, leży na południu kraju w większości porośnięty lasami. Stolicą regionu jest Graz – miasto nad rzeka Murą. Ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i turystyczny. W mieście są 4 uniwersytety i 2 szkoły wyższe. Po Wiedniu jest to drugie co do wielkości miasto w Austrii. Zabytki miasta: ruiny zamku Schlossberg, arsenał, kościół św. Idziego z mauzoleum Ferdynanda II, ratusz i wieża zegarowa.

  • Karyntia region górzysty na południu kraju. Na jego terenie leży najwyższy szczyt Austrii Großglockner - 3797 m n.p.m. Kraina znana również z jezior dwa największe: Wörther i Ossiach. Stolicą regionu jest Klagenfurt – szóste co do wielkości miasto Austrii. Atrakcjami miasta są: Katedra św. Piotra i Pawła, Wörthersee – najcieplejsze jezioro alpejskie, Minimundus – park miniatur, stadion Wörthersee Stadion. Villach – miasto znane z przepięknej skoczni na której rozgrywane są konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich.

  • Tyrol - położony na zachodzie Austrii słynie w całej Europie z wysokich gór, uroczych dolin, wąwozów i górskich szczytów. Najważniejszą gałęzią gospodarki w tym regionie jest turystyka. W regionie tym jest ponad 15 000 km pieszych szlaków górskich. Stolica regionu jest Innsbruck – położone nad rzeką Inn miasto przyciąga turystów swoimi atrakcjami: zamkiem cesarskim Hofburg, zamkiem Ambras Alpenzoo Innsbruck Goldenes Dachl, skoczną narciarską Bergisel.

  • Kraj Salzburski – region położony w środkowej Austrii. Bardzo dobrze rozwinięty turystycznie z głównymi atrakcjami jakimi są: park etnograficzny w Grossgmain, Pokazowa wioska Schleedorf, Park rozrywki Strasswalchen, Kopalnia soli w Hallein pod Salzburgiem, Twierdza Hohenwerfen, Jaskinie lodowe w Werfen, Skalny wąwóz Seisenbergklamm, Wodospady w Krimml, Skalny wąwóz Liechtensteinklamm, Zamek Mauterndorf. Głownym miastem regionu i stolica jest Salzburg – leżące nad rzeką Salzach jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Austrii. Wpisane na listę UNESCO zachwyca zabytkami takimi jak: pałac Mirabell z ogrodami, Pałac Leopoldskron, Pałac Hellbrunn, Pałac Klessheim, Twierdza Hohensalzburg, Klasztor św. Piotra, zabytkowe centrum miast Jest to także rodzinne miasto Mozarta.

  • Burgenland – najmłodszy region Austrii przy granicy z Węgrami. Cechuje go obszar nizinny. Znane w Austrii z wód termalnych i miejscowości uzdrowiskowych oraz Jeziora Nezyderskiego. Stolicą regionu jest Eisenstadt – miasto rodzinne Józefa Haydna, słynnego kompozytora. Zabytkami miasta są: zamek obronny Esterházych, ratusz i kamienice z XVII w., dom - obecnie muzeum Josepha Haydna, a w kościele cmentarnym - mauzoleum artysty, gotycka katedra św. Marcina, kościół Franciszkanów z XV-XVII w., dawna dzielnica żydowska z zachowanym cmentarzem, ogród ziołowy Haydna

  • Vorarlberg - najbardziej wysunięty na zachód, najmniejszy region Austrii. Położony w całości w Alpach, co sprawia że główna gałęzią gospodarki tego regionu jest turystyka. Chętnie odwiedzają go amatorzy sportów zimowych. Idealne warunki, bogata infrastruktura i liczne trasy narciarskie są niewątpliwie atutami tego regionu. Stolicą jest Bregencja – miasto nad Jeziorem Bodeńskim, znane dzięki festiwalowi Bregenckiemu.

  • Wiedeń - stolica Austrii i odrębny region. Położony nad Dunajem jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. W Wiedniu swą siedzibę mają urzędy prezydenta, parlamentu i rządu. Jest jednym z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Odwiedzając Wiedeń koniecznie trzeba odwiedzić następujące zabytki: Katedrę św. Szczepana, Ratusz zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta,Budynek parlamentu, Kościół św. Ruprechta, Kościół św. Karola Boromeusza, Wiedeński Prater– największy park publiczny w środkowej Europie, Pałac Augarten – siedziba Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego Sängerknaben, fabryka porcelany Porzellanmanufaktur Augarten, Pałac Schönbrunn, Belweder, Pałac Kinskich, Pałac Hofburg.Nasi partnerzy: