Bułgaria


Powierzchnia: 110,9 tys. km2
Ludność: 7,5 mln
Stolica: Sofia
Waluta: 1 lew ( równa się 100 stotinek) =  około 2,10 zł
Język: bułgarski (jest to język oficjalny) i turecki
Strefa czasowa:  UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
                              czas polski + 1 godzina
Napięcie: 220 V.


Bułgaria leży we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego nad Morzem Czarnym. Od północy graniczy z Rumunią, od południa z Grecją i Turcją, a od zachodu z Macedonią i Serbią. Przeważającymi formami ukształtowania terenu tego kraju są wyżyny i góry.

Bułgaria podzielona jest na trzy główne regiony klimatyczne, które wynikają
 z ukształtowania powierzchni kraju:
Północny – z umiarkowanym klimatem kontynentalnym, obejmującym Równinę Naddunajską, większość Starej Płaniny i zachodnią część orograficznego pasa przejściowego
środkowy – z przejściowym klimatem umiarkowanym, na obszarze fizjograficznego pasa przejściowego
południowy – z przejściowym klimatem śródziemnomorskim, obejmujący niższe partie starych gór.




Klimat Bułgarii jest umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -6 °C (w terenach górskich), -3 °C (w centralnej części kraju) do 2 °C (na południu kraju), w lipcu odpowiednio od 18 °C, 23 °C i 25 °C. Średnia suma roczna opadów od 450 mm na północy, do 1200 mm w terenach górskich. Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju Sofii wynoszą: w styczniu -2 °C i 42 mm, w lipcu 22 °C i 60 mm.

Miesiąc:                                       I   II  III   IV   V   VI   VII   VIII   IX   X    XI   XII 
Temperatura  w dzień [°C]:      5  6   9  14  19  24  27  27  23  18  13   8
Temperatura w nocy [°C]:        -1 -1  2   7   12  16  17  17  14    9     5   1
Temperatura wody [°C]:            6   5  5   9   14  19  21  23  21  17  13   9

Z typowych dla Bułgarii dań jednogarnkowych warto zwrócić uwagę na gjuwecz, czyli duszoną, a następnie zapiekaną potrawę mięsno-warzywną. Istnieje wiele jego odmian, np. z jagnięciną. Będąc w Bułgarii można spróbować słynnej sałatki szopskiej, w której oprócz pomidorów, cebuli, ogórka, natki pietruszki i ostrej papryki musi się znaleźć ser feta. Przebywając w Bułgarii, warto skosztować typowych dla regionu potraw: Baklawa - bardzo słodkie ciastko przygotowywane, podobnie jak banica, z cienkich kawałków ciasta, pomiędzy które kładzie się nadzienie z potłuczonych orzechów, nasycone gęstym syropem; doskonałe do kawy. Banica - smakołyk przygotowywany z cienkiego ciasta pomazanego tłuszczem i przekładanego różnorakim nadzieniem, najczęściej białym, słonym serem typu feta (banica sys sirene), ale także siekanym porem, czy też podawany na słodko z dynią. Bobowa czorba -gęsta zupa grochowa o bardzo oryginalnym smaku uzyskiwanym dzięki stosowaniu przyprawy o nazwie dżo-dżen (kędzierzawiec). Kartofena mandża – potrawa z gotowanych ziemniaków i cebuli, przyprawiona papryką i miętą. Tarator – to chłodnik, sporządzany z ogórków, sałaty, kwaśnego mleka, wody, orzechów włoskich, oleju roślinnego, zielonego kopru i czosnku. Podawany jest schłodzony i z utartymi orzechami. Kawarma – jest daniem sporządzanym z wołowiny, smalcu, porów, ostrej papryki, przecieru pomidorowego a dodatkiem czerwonego wina. Czorba – w dialekcie oznacza zupa, ale w restauracjach to zazwyczaj bardzo gęsta zupa - gulasz przyrządzona z kilku rodzajów mięs. Musaka – zapiekanka z ziemniaków, mięsa mielonego i warzyw, jako sos dodaje się jogurt naturalny. Karnaczeta – cieniutkie kiełbaski zawiane w spirale. Trienica – zupa przyrządzana na skoku z kiszonej kapusty z mącznymi kluseczkami zasmażanymi z cebulą i papryką. Kebabcze – mięso mielone w kształcie kiełbasek  Kozunak – ciasto drożdżowe z rodzynkami i migdałami, zazwyczaj posypane cukrem pudrem. Czuszka bjurek – smażona papryka z nadzieniem z sera feta i jajek. Kiufte – kotleciki mielone Ljutika – marynowane ostre papryczki, nadziewane siekanym czosnkiem i natką pietruszki, podawane ze świeżymi pomidorami, ogórkami i cebulą.

Główne regiony turystyczne Bułgarii:
Złote Piaski – najpopularniejszy region turystyczny Bułgarii słynący z piaszczystych plaż
Słoneczny Brzeg – pod względem zaplecza turystycznego najlepiej rozwinięty region Bułgarii z pięknymi, piaszczystymi plażami.
Nessebar – miasto w Bułagarii z zabudową wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

Nasi partnerzy: