Albania

Powierzchnia: 28 748 km²

Ludność: 2 893 005 osób

Stolica: Tirana

Waluta: lek (ALL) , 1 Lek = 0,03 zł ( istnieje też możliwość płatności w Euro- 1 euro = 140 leków )

Język: albański

Czas: UTC +1 – zima
UTC +2 – lato

Napięcie: 230 V

Albania położona jest w południowej Europie na zachodzie Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Grecją, Macedonią, Czarnogórą i Kosowem. Od zachodu oblewa ją Morze Adriatyckie, natomiast od południowego – zachodu Morze Jońskie. Albania tok kraj gdzie słońce świeci przez prawie 300 dni w roku, a woda jest ciepła i bardzo czysta.

W Albanii panuje klimat podzwrotnikowy morski typu śródziemnomorskiego,a na wschodzie kraju kontynentalny. Lato w Albanii jest suche i ciepłe z temperaturami dochodzącymi do 25 °C. Natomiast zimy są łagodne z temperaturami do 8 °C w części wybrzeża oraz w górach od - 10 °C. Roczna suma opadów wynosi średnio od 700 mm nad morzem do aż 2500 mm w obszarach górskich.

Temperatury:

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dzień : 12 13 14 17 21 25 29 28 25 21 17 14

W nocy : 6 6 8 11 14 18 21 21 18 14 10 8

Wody: 13 12 13 14 17 21 23 23 22 21 18 15

Kuchnia albańska to głównie dania proste i sycące. W większości opiera się na baraninie, ziołach, ziemniakach, pomidorach, cebuli, jogurcie naturalnym i oliwie z oliwek. Do najpopularniejszych potraw w Albanii należą: gyros – pieczona baranina pokrojona w kawałki i podawana z dodatkami; gofte – grillowane, małe kotleciki z mielonej baraniny i wołowiny z dodatkiem ziół; qengji me kos – gotowana jagnięcina z dodatkiem czosnku i jogurtu naturalnego; fileta qengji – filet jagnięcy marynowany w oliwie z oliwek, ziołach, czosnku, occie i miodzie, a następnie pieczony z serem; byrek – przekąska najczęściej w kształcie trójkąta, kruche ciasto podobne do francuskiego, nadziane mięsem, serem, szpinakiem lub pomidorami i cebulą; pilaf – uprażony ryż, podawany z warzywami i ziołami; ajwar – ostra pasta z bakłażanów, słodkiej papryki, pomidorów, marchewki, octu i zmielonej papryki. Z deserów popularne są: baklawa – słodkie ciasto z cienkiego ciasta, przełożone bakaliami i polane słodkim sosem na bazie miodu i soku pomarańczowego; oriz me tamel – pudding ryżowy z mleka owczego z dodatkiem jajek, cukru, rodzynek.

W Albanii nie ma jednolitego podziału na regiony turystyczne. Jednak pod kątem ruchu turystycznego kraj można podzielić na cztery regiony:

  • Wybrzeże Albanii – region położony wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego. Głównymi miastami regionu są: Durres - miasto położone na zachodzie Albanii, ma największy port w kraju oraz stocznię. W mieście zachowało się wiele zabytków: rzymski amfiteatr z II wieku, termy rzymskie z II wieku, forum rzymskie z V wieku, wieża wenecka przy porcie, . Warto zobaczyć także: Wielki Meczet, Muzeum Archeologiczne oraz Centrum Kultury z teatrem; Vlora – główne miasto Riwiery Albańskiej położone na południowym – zachodzie kraju w miejscu gdzie Morze Adriatyckie łączy się z Morzem Jońskim. Głowna atrakcją miasta jest długa i przepiękna promenada z palmami ciągnąca się aż od morza do centrum miasta. Vlora ma ofertę hoteli i pensjonatów, przepiękne piaszczyste plaże oraz krystalicznie czysta wodę. Nad miastem góruje wzgórze Kuzuk – Baba na którym znajduje się sanktuarium muzułmańskiej sekty bektaszów; Shengjin – miasto na północno – zachodniej Albanii, ważny port towarowy i rybacki. Oddalone jest od Tirany o około 60 km, a od Durres - 55 km. W pobliżu miasta znajdują się Rezerwaty przyrody “Pylli me pisha dhe Lagune Kunes” i “Laguna e Vainit” ; Saranda- miasto na południu Albanii nad Morzem Jońskim naprzeciwko greckiej wyspy Korfu. Posiada piaszczysto - żwirowe plaże, jak i zarówno skaliste wybrzeże. W mieście warto odwiedzić pozostałości synagogi z mozaikami z V i VI wieku; Ksamil – mała nadmorska miejscowość z przepięknymi plażami, czysta wodą oraz widokiem na małe wyspy; Butrint – położona na południu kraju mała osada z wpisanymi na listę UNESCO pozostałościami: ruin domów, murów obronnych, amfiteatru z III w. p. n. e., ruin łaźni rzymskich z V wieku, baptysterium z VII wieku oraz zamku weneckiego z XIV wieku. Obecnie obszar ten objęty jest terenem Parku Narodowego Butrint.

  • Centralna Albania- region położony w środkowej części kraju jest najbardziej zaludnioną i zagospodarowana częścią kraju. Region ten zachwyca pasmami górskimi z najwyższym szczytem w Albanii – góra Korab ( 2764 m.n.p.m. ), dolinami, większymi miastami oraz bliskością do wybrzeża W obrębie tego regionu leży stolica kraju Tirana – największe miasto w Albanii, najważniejszy ośrodek przemysłowy, kulturalny i polityczny w kraju. Centralnym punktem miasta jest Plac Skanderbega z pomnikiem konnym Skanderbega. W Tiranie znajdują się także: najpiękniejszy w Albanii meczet Ethem Beya, Opera, Narodowe Muzeum Historyczne, wieża zegarowa z XIX wieku, Międzynarodowe Centrum Kultury w kształcie piramidy, Uniwersytet Tirański, Gakleria Sztuk Pięknych, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Nauk Przyrodniczych oraz grobowiec Kapllana Toptani – Pashy. Elbasan – trzecie co do wielkości miasto w Albanii, położone nad rzeką Shkumbin. Ważny ośrodek przemysłowy i historyczny w kraju. W mieście podziwiać można pozostałości starej twierdzy i murów miejskich z Bramą Targową, Meczet Królewski z XV wieku oraz prawosławna cerkiew Matki Bożej z cennymi ikonami. Berat – leżące nad rzeką Osum jest jednym z najstarszych miast w Albanii. Z uwagi na położenie na stoku wzgórza zwane jest często „miastem tysiąca okien”. Wpisane na listę UNESCO zachwyca zabytkami sakralnymi takimi jak: Meczet Królewski, Meczet Kawalerów, Biały Meczet, Czerwony Meczet, Chanaka ( klasztor muzułmański ) Halveti, Chanaka Rüfai, cerkiew św. Michała Archanioła, cerkiew św. Teodora, cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, cerkiew Trójcy Świętej, cerkiew Konstantyna i Heleny. W Berat możemy także zwiedzić Muzeum Historyczne lub Etnograficzne. Pogradec – małe miasto na wschodzie Albanii nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego – najstarszego jeziora w Europie, wpisanego na listę UNESCO, podzielonego na dwie części granica albańsko – macedońską. Miasto to z uwagi na swe położenie przyciąga turystów piaszczystymi plażami oraz czystą wodą jeziora.

  • Północna Albania – położony na północy kraju region, jest najsłabiej zaludnionym regionem w Albanii. Dominują tu góry, lasy, rezerwaty i parki narodowe. Większość obszaru zajmują Góry Północnoalbańskie zwane Alpami Albanii. Szlaki górskie są słabo rozwinięte, a obszar górski w większości jest dziki. Stolicą regionu jest Szkodra – miasto położone nad rzekami Drin i Bun oraz nad brzegiem Jeziora Szkoderskiego. Zachwyca pięknym zamkiem Rozafa gdzie obecnie mieści się Muzeum Historyczne, Katedrą św. Szczepana, Muzeum Fotografii, gmachem Teatru Migjeni oraz licznymi cerkwiami .

  • Południowa Albania - obejmuje swoim obszarem południe Albanii i graniczy z Grecją. Na jego terenie znajdują się Park Narodowy Hotova, Park Narodowy Drenova i Park Narodowy Prespa. Głównym ośrodkiem administracyjnym regionu jest miasto Korcza – niewielkie miasto z piękna odrestaurowana starówką, gdzie są liczne bary i restauracje. Będąc w tym mieście warto także odwiedzić: Muzeum Archeologiczne, Narodowe Muzeum Sztuki Średniowiecznej, Muzeum Sztuki Azjatyckiej Bratko, meczet Mirahori z XV wieku,

    cerkiew Matki Bożej z XIII wieku. Gjirokastra – miasto-muzeum wpisane na listę UNESCO. Z uwagi na liczne kamienne domki i wąskie uliczki nazywane jest często „miastem tysiąca schodów”. Głównym zabytkiem miasta i atrakcja znana w całej Albanii jest średniowieczna twierdza zbudowana przez Turków osmańskich, położona na wzgórzu. W zamkowych podziemiach było kiedyś więzienie dla więźniów politycznych. 

Nasi partnerzy: