Czarnogóra

CZARNOGÓRA

Powierzchnia: 13 812 km2

Ludność: 621 521 osób

Stolica: Podgorica

Język: czarnogórski

Waluta: 1 euro = 100 centów

Czas: UTC +1

Napięcie: 220 V



Czarnogóra to kraj leżący w południowej Europie. Graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Swa nazwę kraj ten zawdzięcza Wenecjanom, którzy zobaczyli wspaniały kontrast pomiędzy położonymi w głębi lądu górami a Morzem Adriatyckim i nazwali ten kraj Montenegro czyli Czarna Góra.



Czarnogóra leży w trzech strefach klimatycznych: kontynentalny - na wschodzie i północy, śródziemnomorski – na wybrzeżu oraz górski – w obszarach górskich. Średnie temperatury w strefie klimatu śródziemnomorskiego temperatury latem osiągają 30°C, zima natomiast 5 °C. W strefie klimatu kontynentalnego latem do 27 °C, zimą do 5 °C. na obszarze górzystym – latem do 23°C, zimą – do -3 °C.



Kuchnia czarnogórska bazuje głównie na owocach morza, różnego rodzaju mięsach, serach i warzywach. Najpopularniejszymi i najbardziej znanymi potrawami są: ćevapčići – mielone mięso wieprzowo- wołowe uformowane w rulon i pieczone na grillu, podawane z tzatzikami, warzywami lub pitą; pljeskavica – mięso mielone uformowane na kształt hamburgera, pieczone na grillu, często podawane z frytkami; ražnjići – szaszłyki z rożna; prebranac – fasola z cebulą i papryką z przyprawami zapiekana w glinianych naczyniach; sałatka bałkańska – pokrojone pomidory i ogórek posypane serem bałkańskim; musaka – zapiekane warstwami ziemniaki i mięso mielone z sosem z mleka i jajek; punjene paprike – faszerowana papryka. Popularna jest także szynka – pršut - suszona i wędzona w specjalnych warunkach przez około 5 - 8 miesięcy.




Atrakcje turystyczne Czarnogóry:



  • Herceg Novi – miasto portowe przy granicy z Chorwacją. Położone pomiędzy Górami Dynarskimi a Zatoką Kotorską. Jest to jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miast przez turystów. Miasto to zachwyca ilością zabytków: twierdzą Kanli Kula, twierdzą Jaka Kula, twierdzą Španjda, pozostałościami cytadeli, cerkwią św. Michała Archanioła, cerkwią św. Jerzego, cerkwią Zbawiciela, kościołem Sw. Hieronima, kościołem św. Antoniego z klasztorem franciszkańskim, monastyrem Savina.

  • Zatoka Kotorska ( Boka Kotorska ) - uznawana za jedną z najpiękniejszych zatok w Europie, swoim kształtem przypomina usta. Boka Kotorska dzieli się na trzy mniejsze zatoki: Zatokę Herceg Novi, Zatokę Risan i Zatokę Tivat. Do regionu tego należą także wyspy: Prevlaka, Sveti Marko i Otok. Najpopularniejszym miastem regionu jest Kotor - położony u stóp trzech masywów górskich: Lovćen, Vrmac, Dobrota i nad najgłębszym fiordem Europy południowej. Miasto otoczone jest zabytkowym murem miejskim. Starówka Kotoru została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a będąc w mieście koniecznie trzeba zobaczyć: przepiękne kamienice zbudowane z białego kamienia, cerkiew Św. Łukasza, cerkiew św. Mikołaja, kościół św. Anny, katedrę św. Tripuna. W pobliżu miasta leży jedna z najładniejszych plaż Czarnogóry – Orahowic. Kolejnym miastem tego regionu jest Perast – miasto portowe. W mieście warto odwiedzić: cerkwie: Św. Marka, św. Antoniego, św. Jana Chrzciciela, Matki Boskiej Różańcowej. Warte zobaczenia są także pałace: rodu Zmajević, Smekija i pałac braci Bujović. W pobliżu miasta znajduje się jedyna na Adriatyku sztuczna wyspa – Matki Boskiej na Skale z barokowym kościołem.

  • Riwiera Budvańska – region położony w centralnej części wybrzeża Morza Adriatyckiego uznawany za centrum turystyczne Czarnogóry. Przepiękne piaszczysto- żwirowe plaże, krystalicznie czysta woda a także liczne bary, kawiarnie i bogate życie nocne przyciągają turystów. Głównym miastem regionu jest Budva – jedno z najpopularniejszych miast w Czarnogórze. Zabytki miasta leżą w obrębie Starego Miasta, która otoczona jest dawnymi murami obronnymi z twierdzą Mogren. Do najpiękniejszych z nich należą: cerkiew św. Sawy, kościół Santa Maryja in Punta, cerkiew św Trójcy, kościół św. Jana oraz cytadela. W Budvie jest także słynne z filmów o Bondzie - Casino Royal. W pobliżu Budvy leży wyspa św. Mikołaja na którą można dostać się kursującym z wybrzeża statkiem. Petrovac – miasto położone około 15 km od Budvy. Zachwyca przepiękna plażą 600 - metrową plażą, licznymi hotelami i pensjonatami, dużą ilością restauracji i barów. W dawnej twierdzy Castel Lastua mieści się obecnie restauracja. W mieście znajduje się także cerkiew św. Eliasza, cerkiew św. Ilije i cerkiew św. Tomasza oraz teatr letni. W pobliżu miasta są dwie wysepki Katić oraz Sv. Nedelja z ruinami cerkwi. Sveti Stefan – kiedyś małe rybackie miasteczko, obecnie luksusowy kurort w którym odpoczywają gwiazdy z całego świata. Wyspa połączona jest z lądem wąską, piaszczystą mierzeją. Wstęp na wyspę jest płatny dla turystów i kosztuje około 5 euro.

  • Riwiera Barska – położona na południu Czarnogóry pomiędzy miastami Bar a Sutomore. Jest jednym z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych w kraju. Głównym miastem jest Bar – jeden z największych kurortów na wybrzeżu położony u stóp góry Rumija. Jest to jeden z największych portów na Adriatyku, posiada połączenia promowe z Włochami. W Barze jest także stacja końcowa linii kolejowej Belgrad-Bar. Plaże w mieście są piaszczyste i żwirowe. W Barze główna atrakcja jest najstarsze w Europie drzewko oliwne – Stara Maslina. Dzielnicą miasta jest Stary Bar, który ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku, obecnie odbudowywany zachwyca pozostałościami murów obronnych, cerkwiami św. Katarzyna i św. Wenerandy. Na górze Ratac znajduje się klasztor benedyktynów. Sutomore – miasto położone u podnóża góry Sutorman. Znane z jednej z najładniejszych plaż w Czarnogórze z leczniczym piaskiem ( choroby reumatyczne ) oraz krystalicznie czystej wody z łagodnym zejściem do morza. W mieście zachowały się ruiny zamku Haj-Neha, klasztoru Bogurodzicy Ratackiej oraz kościół św. Telki, w którym odprawiane są nabożeństwa w obrządku katolickim i prawosławnym.

  • Riwiera Ulcinska – region położony na południowym krańcu Czarnogóry niedaleko granicy z Albanią. Riwiera słynie z przepięknych piaszczystych plaż z drobnym piaskiem: Velika plaża o długości 13 km., Mala plaża – o długości 700 metrów, Valdanos – o długości 800 metrów wśród gajów oliwnych oraz Ada o długości 3 km z wydzielona częścią dla naturystów. Głównym miastem riwiery jest Ulcinj – położone niecałe 20 km od granicy z Albanią jest najstarszym miastem na wybrzeżu. Miasto zostało założone przez Greków. Architektura miasta ma śródziemnomorsko- orientalny charakter z mieszanką kultury katolickiej, prawosławnej i muzułmańskiej. Stare Miasto zbudowane zostało z białego kamienia i wysunięte jest w głąb morza. Miasto otaczają mury obronne z cytadelą, w dawnym meczecie tureckim obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne. Warto zobaczyć także: ruiny meczetu Paszy oraz wieżę Balšiča,

  • Kanion rzeki Tary – drugi co do głębokości na świecie kanion rzeki. Jego średnia głębokość wynosi 1073 metry, w najgłębszym miejscu osiąga 1300 metrów. Położony jest w obrębie Parku Narodowego Durmitor i wpisany jest na listę UNESCO. Nad kanionem położony jest jeden z najpiękniejszych mostów w Europie- Most Ðurđevića o długości 150 metrów i wysokości 130 metrów.

  • Góry – w Czarnogórze góry zajmują ponad połowę powierzchni kraju. Główne pasma to: Góry Durmitor – jedne z najwyższych i najbardziej znanych pasm górskich Czarnogóry. Najwyższym ich szczytem jest Bobotov kuk ( 2523 m.n.p.m. ). W górach tych jest też kilka jezior polodowcowych z których największym jest Jezioro Czarne. Obszar gór wraz z kanionem rzeki Tary, Dragi i Sušicy oraz część kanionu Komarnicy leżą w Parku Narodowym Durmitor. W obrębie gór Durmitor leży położone na wysokości 1456 m. n. p. m. małe miasteczko Zabljak; Góry Bjelasica - pasmo położone na wschodzie kraju przy granicy z Serbią, Kosowem i Albanią. Najwyższe szczyty tych gór to: Crna glava ( 2139 m.n.p.m ), Strmenica ( 2122 m n.p.m ), Zekova glava ( 2117 m.n.p.m.) oraz Troglava ( 2072 m.n.p.m. ). Na tym obszarze leży także jeden z najcenniejszych przyrodniczych rejonów Czarnogóry – Park narodowy Biogradska Gora; Góry Prokletije – pasmo położone na terenie trzech państw: Czarnogóry, Albanii i Kosowa. Góry te są bardzo słabo rozwinięte pod względem turystyki. Zapewnia to spokojne życie dzikim zwierzętom: wilkom, niedźwiedziom, lisom, szakalom i licznym ptakom żyjącym na ty terenie.

Nasi partnerzy: